Після 6 місяців дитина починає активно досліджувати світ, тому може натрапити на небезпечні в домі місця. Зазвичай, матуся починає повсякчас повторювати: «Не можна, не можна, не можна!» До 3-х років у дитини накопичується стільки «не можна», що цілком доречно буде запитати: «А дихати хоч можна?» Турботливі батьки так не говоритимуть! Вони обмірковують, з якого саме віку потрібно починати вводити заборони. Чи може слово «не можна» взагалі не слід використовувати? Як правильно вчинити?

Уже з 8–10 місяців дитині слід пояснювати, де на неї чатує небезпека. Але категорично слово «не можна» не варто використовувати. Потрібно вживати слова, що згодом стануть для дитини сигналом: «гаряче», «колюче», «болісно», «гостре» тощо.

  1. «Не можна» обов’язково потрібне в спілкуванні з дитиною. Дитина повинна знати, що це слово-заборона, аби його не ототожнювати з протилежним «можна». Батьки самі вирішують, коли ознайомити дитину з цим словом, але потрібно, аби не було запізно. Якщо дитина не сприйматиме його взагалі, або почує його лише в дитячому садочку, то виникатимуть складнощі як у батьків, так і у вихователів.
  2. «Не можна» повинно бути дуже мало в спілкуванні з дитиною. Найнебезпечніші речі для дитини, що загрожують життю (відчинене вікно на 9-му поверсі, розетки, вогнище тощо). Кожна родина вибирає свої «неможна», з якими дитина часто зустрічається, аби її застерегти.
  3. «Не можна», що саме робити? Це для дитини має бути узгоджено в сім’ї. Усі, хто спілкуються з дитиною, повинні узгодити однакові заборони. Якщо тато дозволяє стояти на вікні, а мама кричить: «Не можна!», то все це марна справа. Дитина не сприйматиме правильно це слово.
  4. «Не можна» не повинно обмежувати основні дії дитини. Неправильно поводяться батьки, які починають забороняти дитині робити природні для дитини речі: «Кричати — не можна!», «Бігати — не можна!», «Стрибати — не можна!», це слово взагалі втрачає свою дію. Коли дитина починає бігати, кричати, там, де це робити не слід, потрібно використовувати зовсім інші методи виховання, але не категорично забороняти.
  5. «Не можна» батьки повинні промовляти спокійно, не підвищуючи голосу. Слід завжди спокійно з суворим поглядом попередити дитину, коли забороняєте щось. Тоді дитина з першого разу розумітиме, що означає «не можна!».

Пам’ятайте: багато заборон заважають гармонійному розвитку дитини.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: