Звернімо увагу на фрази, які батьки використовують, щоб підтримати дитину. Проте у результаті отримують зворотній ефект. Що це за фрази? Розповідаємо далі.

Ні, не треба допомагати. Я сама впораюся!

Змалечку у дітей дуже активне бажання допомагати. Вони почуваються дорослими, виконуючи якісь прості хатні обов’язки. Чомусь батьки, аби не напружувати зайвий раз дитину, відмовляються від її допомоги, героїчно виконуючи все самотужки. У результаті, дитина втрачає інтерес, і вже згодом її потрібно буде силою вмовляти, що хоча б у своїй кімнаті прибрала.
Натомість скажіть: «Так, ти дуже мені допоможеш! Дякую тобі!».

Нічого страшного, мене в дитинстві взагалі били по попі

Образа дитини на ваше зауваження чи покарання — нормальна річ. Не варто у спробах підтримати, використовувати приклад власного досвіду фізичного насилля у дитинстві. Що цією фразою ви хочете донести до дитини?

Натомість скажіть: «Мене в дитинстві також сварили, тому я пам’ятаю, як мені було образливо. Що саме тебе образило у цій ситуації найбільше?».

Збирай іграшки! Тато буде сердитися!

Тато ж може навпаки, лякати дитину маминою реакцію. Що у цей час чує вона? «Наш тато/мама не вміє контролювати емоції. Ну ж бо не будемо ризикувати». Дитина починає боятися розсердити чи образити батьків, тому починає бачити їх саме у такому світлі.

Натомість скажіть: «Ми так пишаємося, коли ти сам прибираєш іграшки! Наведеш лад у кімнаті?».

Я старалася, готувала для тебе

Дитина нехтує фірмовим борщем? Звісно, це неприємно. Ми ж старалася. Але на що ми очікуємо, промовивши таку фразу? Схвалення? Можливо, краще навчити дитину культури спілкування?

Натомість скажіть: «Я не змушую тебе це їсти. Але таке відверте нехтування мене ображає. Ну ж бо наступного разу обійдемося без нього».

Усі дурні, а ти найкращий!

Звісно, потрібно схвалювати рішення та досягнення своєї дитини. Але не треба недооцінювати інших. У дитини мають сформуватися здорова самооцінка та повага до оточуючих.

Натомість скажіть: «Я люблю тебе та підтримую завжди. Але інші люди не обов’язково мають це роботи».

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: