Отже, це сталося, дитина порушила правило та перетнула межу дозволенного. Що робити? Найголовніше — забуваймо про швидкі методи реагування. Ми не кричимо, не сваримо, у жодному разі не використовуємо фізичну силу — це табу!

Перш за все поставте собі такі запитання.

1. Чи справді дитина скоїла щось не так? Чи є взагалі проблема? Чи ви просто втомилися і відчуваєте емоційне перевантаження?

  • Якщо проблеми немає, візьміть тайм-аут і заспокойтеся.
  • Якщо ж проблема реальна, переходимо до наступного питання.

2. Проаналізуйте,  чи може дитина виконувати те, що ви від неї очікуєте.

  • Якщо ні — то час переглянути очікування.
  • Якщо ваші очікування відповідають дійсності, переходимо далі.

3. Чи усвідомлювала дитина в момент скоєння вчинку про те, що вона робить щось не так?

  • Якщо дитина не знала, що робить щось недозволене, допоможіть їй усвідомити та зрозуміти, що ви від неї очікуєте, як вона може це виконати.
  • Якщо дитина знала і навмисне знехтувала правилами, то переходимо до дій.

Ми зібрали 5 стратегій, що допоможуть батькам, коли дитина порушує правила та не бажає дотримувати дисципліни.

Дозвольте відчути природні наслідки поведінки

Іноді корисно дозволити дитині відчути, що будь-які вчинки спричиняють наслідки. До цієї стратегії вдавайтеся лише тоді, якщо дитина не наражається на небезпеку здоров’ю чи життю.

Логічні наслідки

Дитина має навчитися бачити зв’язок між своїми діями та безпосередніми наслідками. Наприклад, якщо вона не прибиратиме іграшки за собою, то на вихідних ви не підете у кіно.

Відновлення рівноваги

Якщо дії дитини завдали чомусь чи комусь шкоди, допоможіть виправити ситуацію та налагодити рівновагу. Маленькі діти часто сваряться навіть через дрібниці. Якщо на майданчику дитина когось образила та довела до сліз, поясніть ситуацію та допоможіть перепросити та примиритися.

Тайм-аут

Інколи потрібно дати дитині побути на самоті та проаналізувати свою поведінку. До того ж, така стратегія допоможе їй заспокоїтись. Можливо, її дії були спричинені емоційним перенавантаженням.

Перемикаємо увагу

Така стратегія чудово працює, коли дитина порушує правила та не готова співпрацювати. Швидко та коротко приверніть увагу дитини, перемкніть її на інший вид діяльності. «Допоможи мені поскладати речі. Ти вже достатньо довго переглядаєш цей мультик».  

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: