Коли дитина з’являється на світ, ми намагаємось знайти в ній схожі з нами риси — від зовнішності до поведінки. Чи буде вона спокійною, як її мама у дитинстві? Чи буде так само полюбляти бабусині страви, як її батько? І щоразу, коли вона плаче чи нехтує фірмовою стравою бабусі, настає розуміння — перед вами незалежна індивідуальність.

За тим, як ми взаємодіємо з дитиною, визначається її манера взаємодіяти з навколишнім світом. Важливо наголошувати, що ми любимо її саме такою, не схожою ні на кого. Ми повинні навчити її довіряти людям, панувати над своїми емоціями та поважати особистість іншої людини. На допомогу вам ми підготували 5 важливих повідомлень, про які потрібно нагадувати дитині постійно. 

Тебе люблять за те, ким ти є

«Мені не подобається, що ти б’єшся з братом, але я тебе люблю, як і раніше». 

Дитина має розуміти, що ви любите її такою, яка вона є. Робіть це якомога частіше. Звертайте увагу на її інтереси та захоплення. Не відволікайтеся на роботу чи смартфон, коли проводите час разом. Акцентуйте увагу не на кількості цього часу, а на якості.

Діти, у яких сформовані взаємини безпечної прихильності з батьками, мають вищу самооцінку. Вони вміють співчувати та виявляти емпатію. Вони мають гарно розвинене критичне мислення та вищі досягнення у навчанні. 

Твої почуття допомагають зрозуміти твої потреби

«Я стаю дуже примхливою, коли хочу спати. Можливо, тобі погано, тому що ти втомлений?».

Яка насолода спілкуватися з дитиною, коли вона в доброму гуморі. Але часом малята відчувають і менш приємні почуття, що цілком нормально. Через брак умінь діти не можуть правильно виявити, що їх турбує, тому вони передають емоції плачем, непослухом, істериками. 

Не нехтуйте дитиною, коли її щось турбує. Якщо ви самі не розумієте, як і чим допомогти, поставте собі такі питання.

  • Чи реалістичні мої очікування щодо дитини?
  • Як почуття впливають на дитину просто зараз? Можливо, вона дуже втомилися або засмучена?
  • Як мої почуття впливають на те, як я реагую на дитину?

Існують різні способи виявити свої емоції 

«Гніватися нормально, але мені не подобається, коли ти на мене кричиш». 

У немовляти, окрім плачу, немає іншого способу виявити свої емоції та потреби. Коли дитина підростає, її потрібно вчити інших варіантів. Частіше говоріть з дитиною про правила вираження своїх емоцій у вашій родині. Демонструйте власний приклад на ваших взаєминах із чоловіком чи дружиною. Читайте разом художні книги та знаходьте шляхи, як головні герої висловлюють свої почуття. Наголошуйте, що емоції є добрі та погані. Відчувати їх нормально. Розв’язуйте проблеми книжкових героїв без емоційного залучення в ситуацію.

Пропонуємо звернути увагу на книги-тренінги «Розвиток емоційного інтелекту» у двох частинах (для дітей 3–4 та 5–6 років). У них відтворені різні ситуації, що допоможуть дитині краще зрозуміти, як діють емоції, як їх краще виражати.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: