Мама. Так багато значень закладено у цьому слові. Мама, мамуля, ма, матуся… — скільки різних варіантів! Спробуємо проаналізувати кожне з них. 

«Мама», «Ма, «Мам!», «Ма-а-ам!» 

Мама — найуживаніша форма цього слова. Недарма у багатьох мовах воно звучить однаково. Це звуконаслідування — коли дитину вигодовують грудьми, вона прицмокує. Ось з цього прицмокування і утворилося слово «мама». «Ма» — це скорочений, нейтральний варіант, що економить час. Особливо часто його використовують на письмі. 

«Мати»

Офіційний або урочистий відтінок слова «мама». А ще часто суворий, ба навіть лайливий: «Мати, на стіл збирай!». У крайньому випадку цей варіант використовують самі матусі, з деякою іронією: #тыжмать.

«Мамочка»

Улюблене слово дошкільнят та молодших школярів. Так вони висловлюють свою любов: «Мамочко, ти в мене най-най-найкраща!».

У іншому випадку, не самому приємному, слово «мамочка» використовують лікарі. Тоді воно приймає відтінок зменшено-зневажливого ставлення: «Мамочко, заспокойтеся і надягніть бахали!». 

«Мамуля»

А ще «мамусечка», «мамуленька», «мамуся», «мамулік» і т. ін. Ласкава форма, зворушлива. Так зазвичай маму називають діти будь-якого віку, якщо налагоджені теплі хороші стосунки між батьками та дітьми. Вони вільно почуваються, спілкуючись з мамою, не бояться бути смішними, не бояться бути дітьми у присутності мами, навіть коли їм уже 37-м, а розмір взуття більший ніж 43-й. 

«Матуся»

Діти часто називають маму «матусею». Це не надто сучасно. І взагалі, це слово швидше підходить для жінки старшого віку. Іноді цей відтінок слова використовують для грубого звернення: «Матусю, заспокойте вашу дитину». Хоча раніше це слово використовували письменники у своїх безсмертних творіннях… До чого ж по-різному ми сприймаємо слова. 

«Мама Катя»

Такий варіант використовують, коли у тебе є одна, рідна матуся, але водночас є інша жінка, яка також ставиться до тебе, як до своєї дитини (наприклад, мама чоловіка/дружини). І як до такої людини звертатися? Звісно, багато хто віддає перевагу зверненню через ім’я та по батькові, але багато хто обирає саме цей варіант: мама + ім’я. 

«Мамуленція», «Маменція», «Мамс»

У деяких родинах дуже полюбляють вигадувати власні імена, що відрізняються від традиційних. Так і з’являються такі дивні відтінки слова «мама». Це спосіб виявити своє особливе ставлення, позначити спорідненість, виділити унікальність. І якщо вас не ображає те, як ваша дитина вас називає, то все добре. Вона це робить через велику любов до вас.

Ганна або Ганна Петрівна

Це два різні варіанти звернення до мами. На «Ви» — це ступінь максимальної відстороненості. Так, раніше було прийнято називати батьків на «Ви». Але тоді й особливо близьких стосунків у родинах не існувало.

Щодо звернень до мами на ім’я, то тут причини можуть різнитися. Можливо, сама мама так захотіла, або, можливо, цьому посприяло щось інше. Залежить від того, хто ініціював, і чи до вподоби вам і дитині цей варіант. 

А як ви звертаєтеся до своєї мами? 

А ваша дитина до вас?

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: