Коли дитина погано поводиться, улаштовує істерику або капризує, батьки відчувають, як обурюються. Як можна так поводитися! Наші перші думки — про батьківський праведний гнів. Це потім ми аналізуватимемо ситуацію й здебільшого зрозуміємо, що могли б учинити інакше, не кричати, не соромити, знайти підхід до своєї дитини. Ми з’ясуємо, що вона так поводилася через утому, незвичний графік і ще через багато інших причин, з якими вона не здатна впоратися самостійно.

Якщо ситуація виходить з-під контролю, батькам насамперед слід пам’ятати, що це стрес для двох сторін — і для них, і для дитини. Але дитина, на відміну від дорослого, не може впоратися із цим самотужки, тому очікувати від неї на перший крок або удавати, що нічого не сталося, — це помилкове рішення. Навіть коли дитина вас відштовхує, мама або тато мають допомогти їй упоратися з негативними емоціями.

Як це зробити, якщо самі батьки ображені та гніваються?

Поспівчувати дитині. Зараз вона опинилася сам-на-сам з почуттями, що її охопили, їй здається, що вона не варта любові, а мама здається такою далекою й грізною.

Що можна вдіяти, щоб розв’язати ситуацію?

Підійти до дитини, подивитися  їй в очі та сказати:

  1.     «Я розлютилася». Не варто приховувати свої почуття, читати нотації або обвинувачувати дитину, що вам погано. Достатньо повідомити про свої почуття, що ви має право відчувати.
  2.     «А як ти почуваєшся?» Нехай дитина розповість про свої почуття, адже це допоможе їй виговоритися.
  3.     «Я хочу перепросити в тебе». Якщо ми повелися несправедливо стосовно дитини або занадто бурхливо відреагували, слід перепросити. Так ми показуємо, що немає нічого страшного в тому, щоб зізнатися у своїй неправоті, навіть якщо ти мама або тато.
  4.     «Я люблю тебе, навіть коли ти злишся (погано поводишся)». У цих словах укладена вся сила безоцінної батьківської любові.
  5.     «Я можу для тебе зараз щось зробити?» Можливо, це буде чашка чаю, але вона свідчитиме про те, що батьки як і раніше готові опікуватися дитиною.
  6.     «Нуж бо обнімемося!» Це швидкий і легкий спосіб позбутися стресу й отримати порцію ендорфінів — гормонів щастя.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: