6 типів бабусь, які псують наших дітей: як налагодити стосунки
Дедалі більше батьків прагнуть залишити дитину з нянею, а не з рідною бабусею, адже різні погляди поколінь на виховання іноді спричиняють запеклі конфлікти. Потрібно домовлятися, але як? Пропонуємо стратегії поведінки з шістьма найпоширенішими типами бабусь — шукайте свою та дійте!
1. «Бабуся з пиріжком»
Вона вважає головною проблемою недоїдання. Якщо ніс ще видно між щоками — ви худорлявий, тому опиратися марно. Легенько перекусити означає три страви з гіркою, а за півгодини бабуся здатна накрити стіл на 20 осіб. Вам із дитиною вдвох доведеться їсти це все, якщо ви необачно завітали на гостину.
Загрози очевидні: ожиріння, діатез, а також алергічні реакції, бо глютен, лактоза чи інші заборонені продукти, попри суворі вимоги батьків, несподівано потрапляють у організм дитини як інгредієнти власноруч приготованих бабусею страв.
Що робити? Оскільки від такої бабусі неможливо втекти голодним, краще запрошувати її до себе в гості, де меню повністю контролюєте ви. А ще краще — ходити з нею до музею чи на прогулянку з власноруч приготованим вами ланч-боксом.
2. «Бабуся з телевізором»
Великі дози телевізора взагалі не корисні, але коли дитина повертається від бабусі й цитує передачі на зразок «Холостяк», таке дозвілля здається загрозою для інтелектуального розвитку. А найгірше, що на запитання «Що ти таке переглядаєш?!» бабуся лише знизує плечима: «Та я не переглядаю, воно само грає». Тобто телевізор вмикається заради фону, щоб у квартирі було веселіше.
Що робити? Розпоряджатися у чужому будинку і вимикати бабусин телевізор ви, звісно, не можете. Але якщо телевізор справді працює лише для фону і бабуся згодна ввімкнути щось інше, спробуйте скласти інтелектуальне меню власноруч. Перевірте перелік телеканалів, і якщо серед них немає пізнавальних, подбайте про підключення до них. Чи завантажте освітні передачі самостійно та вмикайте їх перед тим, як залишаєте дитину у бабусиній квартирі.
3. «Бабуся з нетрадиційними поглядами на здоров’я»
Ще 1987 року вона лікувала вас оцтом та розтертою морквою, і виростила! Заперечення не беруться до уваги. Боротьба проти підгузок, троє шерстяних шкарпеток на ногах, диво-рослина «золотий вус» з підвіконня, приготована за рецептом народного цілителя… Зрештою дитина одужує, здається, не завдяки, а всупереч цим зусиллям.
Що робити? Звісно, бабуся не хоче зашкодити здоров’ю дитини. Вам потрібно спрямувати її енергію у правильне русло. Розкажіть їй про інші, насправді корисні речі: мембранний одяг, клімат-контроль у кімнаті, спосіб загартування (можна послатися на віковічні традиції!). Зрештою, доручіть їй водити дитину до надзвичайно корисного басейну!
4. «Бабуся із запотиличником»
Вона не бачить нічого жахливого у ляпасі по шиї чи по попі, без жодного сумніву лупцює по руках. На ваші зауваження щиро дивується: «Мене так виростили — і все нормально!», «Він інакше не розуміє!», чи зовсім феєричне «Краще хай зараз ляпас отримає, ніж потім до в’язниці потрапить!».
Що робити? Обрати час для розмови зі старшим поколінням, коли дитина не перебуватиме поруч, і твердо встановити правило: жодних фізичних покарань, зокрема ляпаси. Врешті-решт, ви повністю відповідаєте за виховання дитини і маєте право встановлювати формат покарань. Заручіться підтримкою чоловіка (дружини), продемонструйте результати досліджень про негативний вплив фізичних покарань — може, це й марно, але зміцнить вашу позицію. Загалом, твердо забороніть.
5. «Бабуся із залізною рукою»
Не ви приводите до неї онука, а вона вирішує сьогодні його взяти до себе. Вона приходить до вас у будь-який час, робить зауваження щодо кольору одягу, вашого ремонту та вашої постави. А ви зазвичай виструнчуєтеся перед авторитарною матусею, хоча перед власною дитиною вже незручно: хто в домі головний, узагалі-то?
Що робити? Працювати над собою. Батьківська роль має витягати вас у позицію дорослого, який дивиться на постарілих батьків не «знизу вверх», а навпаки, з турботливою поблажливістю. Навіть якщо вашій матусі досі ввижається, що ви не занадто доросла. Тренуйте впевнений тон, репетуйте фрази-відмови на зразок: «Ні, дякую, але Михайлик не поїде з тобою до санаторію «Ялинка»! У нього програма занять у басейні».
6. «Бабуся із сюрпризом»
Ви ніколи не знаєте, якого «дарунка» від неї чекати: чи то цуценя на день народження, чи п’ять кофтинок однакового кольору та розміру (на додачу, ще й розмір не той). Реальний випадок — заморожена курка в дарунок трирічному хлопчикові на день народження! Такі даруночки, природно, не є джерелом радості для малюка, та й для дорослих.
Що робити? Якщо ви вже неодноразово намагалися обговорювати дарунки завчасно, і марно… Прийняти і змиритися. Те, що можна використати з користю — використати, що не можна — викинути… Розбіжності між людьми — це нормально. Головне — щоб нас об’єднувала любов.