1. Перетворіть «Не роби так!» у «Зроби так!».

«Не тікай! Не кусайся!» — говоримо ми, а дитина продовжує робити розпочате. Запропонуйте дитині варіант дії, що вам до душі.

Наприклад:

«Не бери печиво з коробки!» — «Візьми яблуко!» або «Допоможи мені, будь ласка, накрити на стіл, і ми разом поп’ємо чай з печивом!»

«Не розмовляй з набитим ротом!» — «Скажи, коли прожуєш. Тоді я зрозумію, що ти мені хочеш сказати!»

Іноді можна кинути дитині виклик «Доведи, що я не правий!» — «Закладаймося, я одягнуся швидше, ніж ти!».

  1. Перетворіть «Припини!» у «Продовжуй!».

Скористайтеся цією технікою, якщо вам не спадає на думку альтернатива діям дитини.

Наприклад:

«Припини кусатися!» — «У тебе чешуться зубки? Хочеться кусатися? Тримай морквину. Кусай її!»

«Припини малювати на стінах!» — «Тримай аркуш паперу, малюй тут!»

  1. Пропонуйте дієвий вибір.

Трапляється, коли ви впевнені, що дитина відмовить? Запропонувавши вибір, ви даєте їй відчуття причетності й розуміння, що її бажання та потреби поважають і враховують.

Наприклад:

«Час одягтися!» — «Ти сьогодні сам(-а) вибереш, що надягти, або мені вибрати?»

«Час обідати. Сідай за стіл!» — «Ти сьогодні сядеш поруч зі мною або з татом?»

«Настав час лягати спати!» — «Яку тобі казку почитати перед сном — про Червону Шапочку або трьох Поросят?»

  1. Отримайте згоду.

Повсякденність у вигляді миття посуду, походу в магазин і т. ін. виконувати значно легше, якщо сфокусуватися на позитивних результатах від цих дій. Миття посуду зробить нашу кухню чистою й охайною, після походу в магазин у будинку з’явиться їжа. Так само й з дітьми — якщо дитина розумітиме наслідки певної дії, вона виконає її з більшим інтересом.

Наприклад:

«Прибери іграшки!» — «Прибери з підлоги іграшки, і ми зможемо потанцювати разом!»

«Готуй уроки!» — «Якщо швидко впораєшся з уроками, зможеш із друзями покататися на роликах/поїсти морозиво/сходимо в кіно й т. ін.»

  1. Опустіться до її рівня.

Якщо дитина вас ігнорує, опустіться до її рівня — так, щоб ваші обличчя опинилися на одному рівні, присядьте або візьміть на руки. Тим самим ви продемонструєте дитині свою готовність увійти в її світ.

Наприклад:

Дитина сидить за столом, але не їсть, а грається з їжею. Ви готуєте вечерю, періодично нагадуючи їй, що сидіти потрібно рівно, що їсти слід ложкою/виделкою й т. ін. Дитина вас ігнорує. Сівши поруч із нею, ви бачите, що вона поглинена своєю грою і, можливо, вас просто не чує. Сядьте поруч, установіть зоровий контакт і поясніть, що їжу слід їсти ложкою.

  1. Підсуньтеся.

Якщо ви перебуваєте віч-на-віч із кимсь, то це може трактуватися або як тісний зв’язок, або конфронтація. Якщо ж ви перебуваєте пліч-о-пліч, то така ситуація інтерпретується як рівноправні взаємини. Якщо ви відчули ситуацію протистояння з дитиною, підсуньтеся і сядьте збоку, розірвавши зоровий контакт.

  1. Приєднайтеся до її діяльності.

Дитина поглинена своєю діяльністю, а вам потрібно їй щось сказати. Опустіться до її рівня і підсуньтеся, виявіть зацікавленість тим, чим вона захоплена. Відчуйте ситуацію, прокоментуйте, долучіться до її діяльності. Такі регулярні спільні посиденьки — чудовий спосіб розвивати ваші взаємини.

Наприклад:

Ви кличете дитину вечеряти. Вона вас ігнорує, повторюючи «Зараз». Дізнайтеся, чим заклопотані син або дочка, допоможіть завершити розпочате: укладення ляльок або паркування машини.

Застосувавши методи на практиці, ви навчитеся застосовувати їх у комплексі. У їхньому застосуванні будьте послідовними й не забувайте підкріплювати слова справою. Пам’ятайте про відповідність, щоб ваші дії були однозначними.

Наприклад:

«Суп їдять ось так…» — і несіть ложку із супом собі в рот. «Говори зі мною нормальним тоном», — говоріть дійсно нормальним тоном, а не підвищеним.

Обов’язково хваліть своїх дітей. Але робіть це ефективно. Не просто «Молодець!». Зауважуйте, які дії дитини сприяють гарним результатам, які її якості задіяні. Дитина прибрала свої іграшки? Скажіть: «Яка чиста кімната! (результат) Ти всі свої іграшки склав! (дія) Розумничок! (якість)» Тільки в такій послідовності малюк зрозуміє, за що ви його похвалили.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: