8 ознак харчової залежності та способи боротьби з нею
Щоб сформувати правильні харчові звички у дітей, спочатку слід сформувати їх у себе. Але чимало людей у всьому світі живуть у пастці харчової залежності — постійно переїдають і нічого не можуть з цим удіяти. Пропонуємо 8 простих діагностичних критеріїв — перевірте себе, чи є у вас харчова залежність. І, звісно ж, дізнайтеся, як її оминути!
Ознаки харчової залежності:
- Продовжувати їсти, навіть коли вже ситі. Іноді це нормально. Але якщо це відбувається щодня, якщо ви не в змозі припинити їсти доти, допоки в животі не заболить, то це свідчить про проблему.
- З’їдати більше, ніж планували. Деякі люди легко відмовляються від другої порції, навіть улюбленої страви. Але при залежності людина наче впадає у транс, не зупиниться, допоки не з’їсть усе, хоча спочатку планувала «тільки один шматочок». Радити їй просто менше їсти — так само безглуздо, як казати алкоголіку менше пити.
- Відчувати провину за переїдання, але не зупинятися через це. Ви не просто їсте зайве, але й усвідомлюєте, що це неправильно і шкідливо. Але докори сумління не змінюють ситуацію, тільки провокують поліпшення настрою ласощами.
- Ховати надлишкову їжу від рідних чи знайомих. Потайки від домашніх прокрадатися до холодильника вночі, швидко їсти шоколадку на шляху від магазину до дому, возити запас шкідливих продуктів у машині… Але від того, що інші люди не бачать надлишкову їжу, кориснішою вона не стає, а почуття провини збільшується.
- Вигадувати приводи, щоб поїсти. Накричав начальник? Заїсти горе смачненьким! Похвалив начальник? Відсвяткувати радість, побалувати себе!
- Створювати приводи для «зривів». Схожа тактика у людей, залежних від тютюну чи алкоголю: наприклад, чоловік навмисно провокує сварку з дружиною, щоб «зірватися» і звинуватити її, що, мовляв, довела, і через те знову почав курити чи пити. Іноді це стається підсвідомо: людина ніби й не хоче створювати собі проблеми, але ж мозок знає, що вони стануть виправданням для отримання забороненого задоволення.
- Проблеми зі здоров’ям не зупиняють переїдання. Коли ані найближчі наслідки, зокрема надмірна вага чи розлади у роботі ЖКТ, ані віддалені загрози на зразок проблем із серцем не призводять до корекції харчування, то це свідчить, що залежність досягла ступеня наркотичної. Так само наркоман не в змозі відмовитися від «кайфу» попри його руйнівну дію на організм.
- Відмовлятися від заходів чи зустрічей, де буде «неправильна» їжа. Наприклад, ви точно знаєте, що на пікніку у друзів будуть шашлики з жирної свинини, майонез та інші спокусливі радощі, тому ви уникаєте участі взагалі, бо точно знаєте, що це призведе до переїдання з усіма його наслідками, фізичними та психологічними.
Як подолати харчову залежність?
Ø Зробити обстеження. Зверніться до ендокринолога — можливо, надмірний апетит є проявом гормонального дисбалансу, порушення роботи щитовидної залози. Знайти таку причину можуть лише лікарі за результатами аналізів.
Ø Знайти профільного психолога. Якщо причини переїдання суто психологічні, допоможе спеціаліст, який спеціально вчився боротися з аддикціями (аддикція, на відміну від наркотичної чи алкогольної залежності, не є хімічною, це суто психологічне явище). Психолог достеменно знає все підводне каміння боротьби зі шкідливими звичками і допоможе найшвидше та найефективніше перебудувати їх у корисні.
Ø Оточити себе однодумцями. Товариства та групи, присвячені правильному харчуванню, стануть таким собі рятівним колом, що підтримає у здорових намірах. Звісно, йдеться не про групи у соцмережах, які так добре читаються під черговий бутерброд з майонезом, а про зустрічі з людьми у реальному житті, спілкування віч-на-віч. Крайнощів теж не треба — спортивний клуб, де змагаються у кількості кубиків на пресі, — це вже занадто.
Ø Спланувати харчування. Можливо, це далеко не перша спроба його спланувати, але облишати спроби не слід. Не скорочуйте раціон сильно: фізичний голод лише завадить утриматися в межах норми. Завчасно приготуйте їжу та розкладіть по порціях, щоб простіше було з’їсти рівно стільки, скільки відміряно. Порада від знавців: завчасно вигадайте простий перекус на той випадок, коли знову нестерпно захочеться їсти. Мозку потрібна проста інструкція. Наприклад: «Хочу їсти — п’ю кефір. Нема кефіру — йду за кефіром і п’ю кефір».
Ø Приборкати стрес. Оберіть способи боротьби зі стресом, не пов’язані з їжею: спорт чи танці, музика, будь-яка творчість. Дуже важливо спрямувати думки у інше русло, почати заспокоюватися й отримувати задоволення окремо від їжі.
Перебудова звички — тривалий процес (мінімум кілька місяців). На цьому шляху можливі зриви, і не один-два, а багато. Не слід після них звинувачувати себе, важливо просто продовжувати рухатися далі й хвалити себе за кожен крок до перемоги.