Щоб сформувати правильні харчові звички у дітей, спочатку слід сформувати їх у себе. Але чимало людей у всьому світі живуть у пастці харчової залежності — постійно переїдають і нічого не можуть з цим удіяти. Пропонуємо 8 простих діагностичних критеріїв — перевірте себе, чи є у вас харчова залежність. І, звісно ж, дізнайтеся, як її оминути!

Ознаки харчової залежності:

  1. Продовжувати їсти, навіть коли вже ситі. Іноді це нормально. Але якщо це відбувається щодня, якщо ви не в змозі припинити їсти доти, допоки в животі не заболить, то це свідчить про проблему.
  2. З’їдати більше, ніж планували. Деякі люди легко відмовляються від другої порції, навіть улюбленої страви. Але при залежності людина наче впадає у транс, не зупиниться, допоки не з’їсть усе, хоча спочатку планувала «тільки один шматочок». Радити їй просто менше їсти — так само безглуздо, як казати алкоголіку менше пити.
  3. Відчувати провину за переїдання, але не зупинятися через це. Ви не просто їсте зайве, але й усвідомлюєте, що це неправильно і шкідливо. Але докори сумління не змінюють ситуацію, тільки провокують поліпшення настрою ласощами.
  4. Ховати надлишкову їжу від рідних чи знайомих. Потайки від домашніх прокрадатися до холодильника вночі, швидко їсти шоколадку на шляху від магазину до дому, возити запас шкідливих продуктів у машині… Але від того, що інші люди не бачать надлишкову їжу, кориснішою вона не стає, а почуття провини збільшується.
  5. Вигадувати приводи, щоб поїсти. Накричав начальник? Заїсти горе смачненьким! Похвалив начальник? Відсвяткувати радість, побалувати себе!
  6. Створювати приводи для «зривів». Схожа тактика у людей, залежних від тютюну чи алкоголю: наприклад, чоловік навмисно провокує сварку з дружиною, щоб «зірватися» і звинуватити її, що, мовляв, довела, і через те знову почав курити чи пити. Іноді це стається підсвідомо: людина ніби й не хоче створювати собі проблеми, але ж мозок знає, що вони стануть виправданням для отримання забороненого задоволення.
  7. Проблеми зі здоров’ям не зупиняють переїдання. Коли ані найближчі наслідки, зокрема надмірна вага чи розлади у роботі ЖКТ, ані віддалені загрози на зразок проблем із серцем не призводять до корекції харчування, то це свідчить, що залежність досягла ступеня наркотичної. Так само наркоман не в змозі відмовитися від «кайфу» попри його руйнівну дію на організм.
  8. Відмовлятися від заходів чи зустрічей, де буде «неправильна» їжа. Наприклад, ви точно знаєте, що на пікніку у друзів будуть шашлики з жирної свинини, майонез та інші спокусливі радощі, тому ви уникаєте участі взагалі, бо точно знаєте, що це призведе до переїдання з усіма його наслідками, фізичними та психологічними.

Як подолати харчову залежність?

Ø  Зробити обстеження. Зверніться до ендокринолога — можливо, надмірний апетит є проявом гормонального дисбалансу, порушення роботи щитовидної залози. Знайти таку причину можуть лише лікарі за результатами аналізів.

Ø  Знайти профільного психолога. Якщо причини переїдання суто психологічні, допоможе спеціаліст, який спеціально вчився боротися з аддикціями (аддикція, на відміну від наркотичної чи алкогольної залежності, не є хімічною, це суто психологічне явище). Психолог достеменно знає все підводне каміння боротьби зі шкідливими звичками і допоможе найшвидше та найефективніше перебудувати їх у корисні.

Ø  Оточити себе однодумцями. Товариства та групи, присвячені правильному харчуванню, стануть таким собі рятівним колом, що підтримає у здорових намірах. Звісно, йдеться не про групи у соцмережах, які так добре читаються під черговий бутерброд з майонезом, а про зустрічі з людьми у реальному житті, спілкування віч-на-віч. Крайнощів теж не треба — спортивний клуб, де змагаються у кількості кубиків на пресі, — це вже занадто.

Ø  Спланувати харчування. Можливо, це далеко не перша спроба його спланувати, але облишати спроби не слід. Не скорочуйте раціон сильно: фізичний голод лише завадить утриматися в межах норми. Завчасно приготуйте їжу та розкладіть по порціях, щоб простіше було з’їсти рівно стільки, скільки відміряно. Порада від знавців: завчасно вигадайте простий перекус на той випадок, коли знову нестерпно захочеться їсти. Мозку потрібна проста інструкція. Наприклад: «Хочу їсти — п’ю кефір. Нема кефіру — йду за кефіром і п’ю кефір».

Ø  Приборкати стрес. Оберіть способи боротьби зі стресом, не пов’язані з їжею: спорт чи танці, музика, будь-яка творчість. Дуже важливо спрямувати думки у інше русло, почати заспокоюватися й отримувати задоволення окремо від їжі.

Перебудова звички — тривалий процес (мінімум кілька місяців). На цьому шляху можливі зриви, і не один-два, а багато. Не слід після них звинувачувати себе, важливо просто продовжувати рухатися далі й хвалити себе за кожен крок до перемоги.