8 порад, що допоможуть розвинути в дитини навички самостійністі

Батьки часом бідкаються, що дитина настільки несамостійна, звикає до того, що все за неї роблять рідні чи вихователі. Що робити, аби дитина стала самостійнішою і мала свою точку зору?

  1. Цікавтеся щиро тим, що дитина думає та говорить. Перепитуйте, уточнюйте, міркуйте разом із нею, намагаючись зрозуміти саме її точку зору. Інколи діти видають думки зі змістом, цікавіші за дорослих.
  2. Пам’ятайте, перш за все, про те, що ви теж можете бути неправими, можете помилятися. Не сваріть відразу дитину, не робіть її завжди винуватою.
  3. Не будьте впевненими, що ви знаєте більше про дитину, ніж вона сама про себе. Ви не можете знати, про що думає дитина і що вона відчуває, і на що образилася, а що її злить. Про це слід запитувати!
  4. Не відповідайте ніколи за сина або дочку, якщо йому (їй) поставили запитання ви або хтось інший. Дочекайтеся відповіді. Якщо дитині щось не зрозуміло, поставте ще питання і дочекайтеся відповіді. Нехай це буде нескладна відповідь, з уривками фраз, але ж це буде самостійно обґрунтовані думки. Наступного разу вийде краще.
  5. Поважайте справи дитини. Ніколи не варто різко відривати її від дитячих справ, попереджайте заздалегідь. Наприклад, син захопився, грається солдатиками. Він створив дві армії, воїни йдуть в атаку, свист пушок й гвинтокрилів і тут раптом мама з кухні, не спромігшись навіть підійти, кричить: «Сашко, швидко у ліжко!» Чи послухається хлопець матір? Звісно ні й зрозуміло чому! Дитина розв’язує серйозні справи, вона командує взводом, гра «кипить», зрозумійте її. Необхідно тихенько підійти й попередити: «Сашко, я розумію, що в тебе серйозні справи, але бої також закінчуються й воїнам також потрібно відпочивати, для відновлення сил, тож, через 10 хвилин, будемо лягати спати, «закругляйся»!»
  6. Давайте дитині можливість робити свій вибір і стикатися з негативними наслідками, не оберігайте її від усього. Адже синові чи доньці потрібно самостійно адаптуватися в світі. Нехай отримає двійку від того, що не захотів вчити вірш, запізниться, тому що вчасно не піднявся з ліжка чи промочив ноги, тому що ослухався й побіг до калюжі. Потім обговорюйте вибір і питайте про його досвід.
  7. Радьтеся з дитиною в хатніх справах. Що краще купити  — сірий чи білий хліб? Що сьогодні приготувати гречку чи рис? Не давайте дитині можливості передавати куті меду й командувати, але ж враховуйте її бажання.

Учіться налагоджувати взаємини з дітьми на основі поваги та інтересу. Надайте відповідальність за дитячі справи самій дитині. Ці поради допоможуть вам  у цьому!

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: