За минулий рік українськими банками було зафіксовано понад 105 тис. випадків шахраювання з платіжними картками клієнтів. Люди довірливо переказували кошти у відповідь на повідомлення про виграш автомобілю чи квартири.

Також небезуспішно збагачуються шахраї, які пропонують можливість швидко заробити. Так, у травні 2019, кіберполіція викрила групу людей, які завдяки подібній схемі поповнили свій рахунок на 9 млн гривень. 

Чому ми маємо те, що маємо?

Здебільшого все пояснюється відсутністю базових знань з економіки. У рейтингу фінансової грамотності країн Організації економічної співпраці й розвитку, який цьогоріч розмістив проект USAID, Україна посіла останнє, 30-те місце. 

Індекс фінансової грамотності України склав 11,6 балів. 

Узагалі індекс фінграмотності складається з трьох блоків, кожен з яких максимально оцінюється у 7 балів:

  • фінансові знання (термінологія) — 4 бали;
  • фінансова поведінка (заощадження, депозити, інвестиції) — 5,2;
  • ставлення до питань фінансів (ведення бюджету, раціональний розподіл коштів, контроль витрат) — 2,4. 

І не дивно бачити такі оцінки. Адже у школі не викладають фінансової грамотності, а у вищих навчальних закладах про питання фінансів розповідають замало, хіба що на економічних факультетах. 

І так уже сталося, що питанням власної фінансової грамотності та навчанням цього наших дітей ми маємо займатися самотужки. Тільки власними силами ми можемо поліпшувати подібні рейтинги та демонструвати світові, що українці є освіченою, розвинутою та відповідальною громадою, яка знає та вміє розпоряджатися власними фінансами. 

«4Mamas» рекомендує починати формувати у дітей навички фінансової грамотності змалку — з 4–5 років, а у віці від 12 років уже можна навчати основ підприємництва та інвестицій. 

І ми не говоримо про складні, нудні, теоретичні талмуди. Наші книги та зошити максимально адаптовані під вік дітей та підлітків. До того ж, основну увагу ми приділяємо саме практичним навичкам. Який сенс знати, що таке планування бюджету, та не вміти цього робити? 

Ну ж бо почнемо навчатися та навчати наших дітей фінансової грамотності просто зараз. Адже досягнення успіху та особистий розвиток залежить лише від нас.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: