Ми вже не раз говорили з вами на тему особистих кордонів дитини. Сьогодні ми вирішили знову зануритися в один із аспектів цього питання, зокрема поговоримо про взаємодію малечі з родичами. Трапляється, що дітей цілують і обіймають, коли у них це спричиняє дискомфорт. Що робити у такій ситуації? Нумо з’ясовувати.

Будьте на боці дитини

От до вас приїхали родичі. Якщо ви можете не тікати, не ховатися від їхніх обіймів і поцілунків, то дитина цілком може відверто ухилитися від подібних ніжностей. Не вдавайте, нібито нічого не сталося. Чітко проговоріть, що дитина не налаштована обійматися. У цьому немає нічого страшного, особливо якщо ці родичі малознайомі малюкові. Нехай дитина почує, що ви на її боці. 

Навіщо це робити?

У дитини мають сформуватися чіткі тілесні кордони. Вона має бути впевненою, що вона не мусить йти із кимось на контакт, якщо їй від цього дискомфортно. Тіло дитини належить лише їй. Примушуючи дітей до дотиків, яких вони самі не бажають, ми робимо їх уразливими. 

Звісно, можна подумати, що між поцілунком бабусі та уразливістю до насилля немає нічого спільного. Порушуючи кордони фізичного комфорту дитини, ми нібито вчимо її: «Нічого. Потерпи. Фізична автономія нічого не означає». 

Не примушуйте дитину

Найчастіше родичі самі не вбачають нічого поганого в поцілунках з примусу. Але ви мусите обговорити з дитиною, що будь-які фізичні дії можуть бути лише за взаємною згодою. Відмовляючись обійняти тітку, дитина не демонструє поганої поведінки. Це не стосується її примх.  

Як це пояснити родичам? 

Не існує жодних завуальованих шляхів донести думку про те, що ваша дитина має право відмовитися від обіймів. Потрібна чіткість, послідовність і твердість. «Ні, означає ні!» формується в ранньому дитинстві. 

Як альтернативу обіймам, які заперечує дитина, можна вигадати особливий спосіб привітання. Також можете власним прикладом показати, що дозвіл на обіймання можна просто запитати. І якщо дитина заперечує, не влаштовувати з цього трагедії.

Так, захищаючи інтереси дитини, ви ризикуєте відчути осуд старших родичів, але водночас ви допомагаєте малечі почуватися в безпеці. Це в XXI сторіччі значно важливіше, ніж дотримання стереотипних формальностей. 

Тож якщо дитина не хоче обіймати тітку — хай так і буде.