У часи нашої юності, найгірше, що могло статися з нашими фотографіями, — це коли ми приходили додому з «об’єктами обожнювання»,  а наші батьки одразу ж діставали сімейний альбом із нашими дитячими фотографіями. Це можна було зупинити, просто відібравши у мами товстий альбом у бархаті. А що ж зараз?

Сучасним дітям із цим тяжче. Лише з’явившись на світ, вони вже залишають свій слід у цифровому світі. Будь-яка людина, близька чи зовсім незнайома, може подивитися, як наші діти купаються у ванній, учаться ходити на горщик, хворіють на вітряну віспу та грають на перших музичних інструментах. Батьки діляться у соціальній мережі хвилинами радості, гордості, страху. Соціальні мережі стали сучасним сховищем сімейних спогадів. Навіть з’явився новий термін «sharenting», від англійського share — ділитися та parents — батьки.  

Видалити «цифрові сліди», які одного разу потрапили до мережі, складно. Навіть якщо ви видалили фото зі своєї сторінки, у пам’яті Інтернету вона оселяється назавжди. 

Чи можемо ми публікувати фото своїх дітей і ділитися подробицями їхнього життя? Чи є у дітей право голосу? І як така публічність впливає на них?

Коли ми розміщуємо фото дитини у соціальній мережі, ми, не усвідомлюючи цього, стикаємося з ризиками порушення конфіденційності й крадіжки особистих даних.

  • Ризики кібербезпеки: фото можуть збирати зацікавлені особистості. За статистикою, 50 % зображень, розміщених на сайтах педофілів, були зібрані з особистих сторінок батьків у соціальних мережах.
  • Психологічні ризики: порушення конфіденційності. Є випадки, коли фото дитини використовують сторонні люди. При цьому вони роблять так, ніби це їхня дитина на фото. Так шахраї можуть збирати гроші на допомогу/лікування/волонтерство. 

Важливо розуміти: конфіденційність власної дитини має значення. Тож плануючи зробити нову публікацію, слід бути упевненим — і про майбутнє дитини, і про її безпеку.

Правила безпеки для батьків

  1. Не публікуйте фото, що містять особисті дані: повні імена, контакти, геотеги. 
  2. Не додавайте коментарі, які можуть свідчити про ваше місцеположення: адреса, пізнавальні елементи, які підказують, де мешкаєте/навчаєтеся/працюєте ви та дитина.
  3. Ділиться інформацією лише з близькими людьми. 
  4. Перш ніж публікувати фото вашої дитини з іншими дітьми, запитайте дозволу в їхніх батьків.
  5. Питайте свою дитину, чи не заперечує вона, що ви поділитеся фото/історією з іншими людьми. 
  6. Якщо ви чи ваша дитина ведете власний блог чи канал YouTube, попіклуйтеся про додаткову безпеку вашої родини.

Коли ми ділимося фото з дитиною з іншими, що ми транслюємо? Чи перебуваємо ми «тут і зараз» у цей момент із дитиною? Чи ми просто дбаємо про те, як це виглядає зі сторони в Instagram чи Facebook? Чого ми хочемо їх навчити своїми діями? Мабуть, час поміркувати та стати свідомими користувачами можливостей «цифрової ери».