Шукаємо причини й усуваємо їх 

У будь-якому віці дитини проявляється цей великий і непохитний «великий нехочух». Ані навчатися, ані гратися, ані одягатися — взагалі нічого дитина не хоче. Чому так відбувається? Ми виявили декілька найчастіших причин, що спричиняють таку поведінку у малечі. І звісно розповідаємо, як з цим упоратися. 

Забагато критики

Інколи ми ненавмисно акцентуємо увагу на недоліках, аніж на позитивних моментах. Часто таке трапляється, коли дитина ще зовсім маленька. Вона вирішила сама одягнутися? Повільно, неправильно надягнула шкарпетки, заплуталася у ґудзиках? Виявила ініціативу й приготувала вам бутерброд? На кухні безлад, усюди крихти хліба… 

Що не можна робити у таких ситуаціях? 

Критикувати, сварити, вичитувати. 

Що обов’язково необхідно? Похвалити, акцентувати увагу на позитивних моментах, подякувати. 

Гіперопіка 

«Не чіпай, я сама приберу!», «Не лізь, я сама зроблю!», «Не заважай, я сама». Якщо ці слова дитина чує регулярно, то з часом її ініціатива зійде нанівець. У неї просто не зникне бажання щось робити, бо за неї все зроблять інші.

Що не можна робити у таких ситуаціях?

Зупиняти дитину, коли вона щиро хоче допомогти.

Що обов’язково необхідно? Заохочувати її самостійність. 

Страх помилятися

Він виникає, коли дитину посварили за помилку, або змусили її відчувати сором чи провину. Розлила воду зі склянки, коли хотіла сама налити собі води. Розбила тарілку, коли хотіла допомогти мамі прибрати посуд. 

Що не можна робити у таких ситуаціях?

Сварити, соромити, принижувати, повсякчас згадувати про розбиту тарілку. 

Що обов’язково необхідно? Підтримати; допомогти усе прибрати. 

 «Потрібно» замість «хочу»

Дитина з палаючими очима розповідає вам про новий гурток дзюдо, а ви відправляєте її на додаткові заняття з робототехніки. Навіщо? Бо потрібно! І бажання дитини у цей момент не враховуються.

Що не можна робити у таких ситуаціях?

Змушувати робити те, що дитині не подобається.

Що обов’язково необхідно? Поважати інтереси дитини та дозволяти їй обирати те, що до душі. 

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: