Ось як мати описує проблему: «Мій шестирічний син у присутності сторонніх людей поводиться жахливо. Коли приходять гості, починає вередувати, кривлятися, грубити. Продавцеві чи сусідові може наговорити бридких слів. Причому вдома, у присутності своїх, дитина нормально поводиться. Погрози та покарання не діють, я вже не знаю, куди подітися від сорому! Що робити?» Спершу з’ясуймо причини такої поведінки.

Ці нестерпні гості

Бешкетування перед гостями має дві причини:

  1.     Пригадайте, що саме ви говорите дитині перед приходом гостей. Чи вимагаєте поводитися пристойно, не галасувати, не пустувати? Справа у тому, що в піднесеній святковій атмосфері дитині дуже важко заспокоїтися. Фактично вона не може виконати вимоги дорослих, тому й бешкетує від знервованості.
  2.     Дитина привертає увагу. Вона прагне, щоб з нею пограли, розпитали, хоче показати іграшки, але дорослі сідають за стіл і починають говорити щось нудне — годину, дві, не звертаючи уваги на малюка. Гарна поведінка ніяк не допомагає, і він починає звертати на себе увагу у надійний спосіб — бешкетування.

В обох випадках допоможе правильна організація свята. Якщо у гостей є діти, подбайте завчасно, де і в які ігри вони гратимуть. Якщо ж запрошені лише дорослі, попередьте їх, що дитині також потрібно буде приділити увагу, причому в першу чергу; на якийсь час долучіть її до загальної розмови.

Коли дитина ніяк не може заспокоїтися, відведіть її на якийсь час до іншої кімнати чи на кухню, щоб вона посиділа у тиші й вгамувалася.

Мама, тато і ставлення

Якщо дитина жахливо поводиться серед незнайомців у магазині чи на прогулянці, це також може бути нудьга, але… Проаналізуйте, чи трапляється таке поруч з татом, чи тільки разом з матусею? Якщо поведінка відрізняється, обговоріть з іншими домашніми єдину стратегію виховання; швидше за все, малюк боїться покарання від тата, а мамині погрози просто ігнорує. Або ж, навпаки, тато не надає значення «витівкам» дитини, не говорить щось на зразок «мені за тебе соромно».

Поведінка на вулиці

Не варто сварити чи соромити дитину у присутності сторонніх, бо інакше поведінка лише погіршиться. Якщо дитина сказала щось грубе сусідові чи продавцям, перепросіть за неї (це ваш власний приклад правильної поведінки). І потім, без сторонніх, обов’язково поясніть, чому не можна розмовляти з людьми так.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: