«Чому йому можна, а мені не можна?»
Коли діточки помічають, що люди живуть за різними правилами, і хтось має менше обмежень, це породжує відчуття несправедливості світу. Як допомогти дитині з цим упоратися?
«Чому мені не можна пізніше лягти спати?»
Проста й чесна відповідь про те, що в кожному віці організм має свої потреби, не завжди задовольняє малюка. Особливо якщо у сім’ї є старша дитина, і молодша не хоче їй поступатися ні в чому. Акцентуйте на тому, що всі люди різні, зазначте, що це не назавжди, що коли малюк виросте, він зможе лягати пізніше.
«Чому в мене не виходить так само гарно?»
Коли дитина бачить, що її однолітки щось уміють робити краще, вона не завжди розуміє, що це не дається просто так, від природи. Підкресліть, що вона обов’язково зможе так само і краще, якщо тренуватиметься регулярно, кілька разів на тиждень. Підбадьорити дитину допоможе нагадування про те, що вона вже вміє робити добре.
«Чому всі на перерві їдять чіпси та цукерки, а мені потрібно їсти яблука?»
Відповідь має стосуватися не тільки переваг здорового харчування. Поясніть також, що в кожній сім’ї є власні традиції та цінності. Вам, наприклад, важливіше здоров’я, здатність займатися спортом, ніж шкідливі втіхи. Загалом відповідь про сімейні та людські цінності стосується не тільки їжі, але й гаджетів, одягу, навчання й будь-якого питання про різність людей.
«Чому я отримую менше кишенькових грошей, ніж мої друзі?»
Поясніть чесно та розгорнуто, як розподіляються кошти сімейного бюджету: скільки коштують продукти, одяг, комунальні платежі, оплату гуртків тощо, частина грошей відкладається на відпустку. Зазначте, що у всіх сімей різні доходи та витрати, бо всі люди мають різні бажання та потреби. Але сумувати та заздрити комусь не варто, значно продуктивніше буде продумати, чи витратити гроші на дрібнички, чи збирати їх заради чогось більш цінного. Адже тільки сама людина обирає, сумувати їй через те, чого немає, або радіти тому, що є.