Почуття провини та власної недосконалості мучать нас, щойно ми хоч трішечки починаємо дратуватися через поведінку нашої дитини. Батькам у такий момент потрібні підтримка та роз’яснення. Чому наші діти нас дратують?

Сильна емоція — реакція на те, що відбувається. Те що нас дратує, вказує на порушення наших потреб. І головне не те, що ми відчуваємо, а що із цим робимо далі, як проживаємо цю емоцію поруч із дитиною. 

Відчувати різні емоції — нормально. Якщо вам ніколи не буває складно з дитиною — ось це вже цікаво. Що потрібно зрозуміти? Навіть коли ви сердитися на дитину — ви не припиняєте її любити.

Важливо чесно собі зізнатися: вас дратує поведінка дитини час від часу, чи вас дратує дитина в цілому? З другим краще завітати до психолога та працювати із прийняттям і своїми почуттями. 

Ми дорослі, а отже, можемо виявити, перепрацювати, проаналізувати та прожити свої почуття, зробивши певні висновки. У вас усе вийде!

Ми дратуємося, коли почуваємося знесиленими. Криза 3 років, 7 років, підлітковий вік — усім цим періодам характерні певні особливості. У цьому віці з дитиною може бути вкрай важко. Радимо більше читати про вікову психологію дитини. У цьому вам допоможуть серія «Мені Х років» та книга «Дитина у світі емоцій». 

Нас дратує, коли ми бачимо прояв у дитини наших «негативних» рис. Напишіть список якостей, які ви хотіли, щоб мала ваша дитина. Оберіть притаманні вам та ті, які ще потрібно розвинути у собі. 

Найгірше у нашій роздратованості — почуття провини. Пам’ятайте, що ви сердитеся не на дитину, а на її дію. А її дія може бути зумовлена віком, хворобою або втомою. 

Коли дитина проживає едипальну стадію дорослішання (доньки хочуть «вийти заміж» за тата, синочки «одружитися» з мамою) — це нормальні умови дратування. Дитина може діяти агресивно, відштовхувати вас, намагатися розгнівати. Частіше нагадуйте собі — це особливість віку. Ваша дитина вам не суперник. 

Ми не завжди можемо сказати іншій людині, що нас щось дратує у її поведінці. Коли так само починає поводитися дитина — напруження зростає. Вчіться говорити відверто та спокійно, що певна поведінка для вас неприйнятна. Вас обов’язково почують.

Дитина може дуже активно потребувати нашої уваги. Коли у цей час ми не можемо їй приділити час — нас це дратує. Дайте дитині зрозуміти, що ви її почули/побачили і пограєте з нею через 5 хвилин, годину, коли «стрілка годинника буде отут»). Інакше дитина може вимагати свого, поки не отримає зворотну, навіть агресивну, реакцію — крик. 

Про 10 причин нашого дратування читайте у наступній пораді.