Деякі діти справді обожнюють міняти свої речі на чужі. Спочатку це може бути простий тимчасовий обмін для того, щоб разом погратися на ігровому майданчику. Але така поведінка може продовжитися вже у школі та мати більший масштаб: діти обмінюватимуться іграшками, наклейками та іншими речами на довші терміни або назавжди.

Нічого небезпечного або незвичайного в цій поведінці зовсім немає. Саме в школі діти починають самостійні взаємини, без втручання дорослих. Пам’ятаючи стару заборону про те, що брати чужі речі просто так не потрібно і яким є покарання за це, деякі діти знаходять інший спосіб отримати бажане — чесний обмін. Не завжди рівноцінний, але чесний.

Тоді батькам не потрібно забороняти своїм дітям їх веселу забаву. Ми всі пам’ятаємо себе в дитинстві, коли саме те, що має приятель, і є найбажанішим. Саме тому іноді обмін виявляється зовсім нерівнозначним. Поки жодна з сторін не висуває жодних претензій до цього, бити на сполох не варто, але потрібно з’ясувати два головних нюанси зі своєю дитиною.

  1. Для початку обговоріть правила обміну. Якщо малюк хоче обмінятися чимось дуже коштовним, він повинен запитати у вас про це. Домовтеся, що деякі обміни взагалі неможливі, наприклад, телефонами, планшетами або кімнатними тваринами.
  2. Часто трапляється так, що дитина погоджується на зовсім невигідний обмін для того, аби завоювати прихильність одного з однокласників. Тоді поясніть, що купити друзів таким чином неможливо.

Якщо чиясь мама телефонує вам і вимагає повернути обміняну річ, необхідно обов’язково обговорити цей випадок окремо. Запитайте, чи дійсно ваш малюк обміняв іграшку саме в цього однокласника або однокласниці, які були причини, і чи були згодні на це обидві сторони. Якщо «угода» була укладена за правилами, поясніть малюкові, чому потрібно її скасувати і повернути іграшку.

У сучасних дітей немає дефіциту іграшок, тому подібні захоплення минуть швидко. Не намагайтеся забороняти дітям мінятися і в жодному разі не погрожуйте конфіскацією всіх іграшок. Адже обмін — це значна частина колективної гри та дорослішання.