Математика — королева всіх наук. Поширений вислів, і навіть дехто дійсно може з цим погодитися. Хоча насправді це питання суперечливе. Так це чи ні, вирішувати не нам і не зараз. А ось що дійсно важливо для батьків майбутніх першокласників, так це розвиток математичних здібностей їхніх дітей. Чи королева наук математика чи ні, це не хвилюватиме ані дітей, ані їхніх учителів. Значно важливіше для всіх є успішність з цього предмета. Тому про її високий рівень варто подбати ще перед початком шкільного життя.

Проте читання одразу підручника з математики дошкільникові не принесе жодної користі. Діти вчаться граючи. Пропоную і вам почати ознайомлення з цією наукою за допомогою ігор.

Головна мета цих ігор: навчити дитину або хоча б ознайомити з основним математичними діями. Візьміть до уваги, що йдучи до школи, дитина повинна вміти лічити до 10 в прямому та у зворотному порядку, розв’язувати прості задачі та усвідомлено обирати потрібну дію (віднімання чи складання), уміти порівнювати розмір предметів, мати уявлення про геометричні фігури. Деякі навички, можливо, ваша дитина вже має, адже порівнювання предметів або поняття про квадрат і трикутник вже знайоме їй ще з ігор у ранньому дитинстві. А от про те, що таке додавання і віднімання, можна говорити, починаючи з п’ятирічного віку.

Гра «Один та один». Візьміть десять іграшок. Поставте їх у рядок. Посуньте вперед першу іграшку і скажіть: «Я — один». Далі зробіть те саме з наступною і скажіть: «Один та один буде два». Те саме зробіть з третьою і наступними іграшками. Така гра допоможе зрозуміти принцип додавання. Щойно ви її засвоїте, можна буде перейти до ускладненого варіанту, коли додавати потрібно по дві іграшки, а потім по три. Замість іграшок можна використати пальці, по черзі загинаючи їх.

Гра «Скільки стало?». Протилежна попередній грі. Почати слід із рахування предметів. Нехай це дитина зробить сама (вам же відомо, що їх 10). Потім по одній слід віднімати іграшку, повідомляючи кількість тих, які залишилися.

Добре це ілюструють дитячі англійські пісеньки «10 little monkeys jumping on the bed» і «Ten in the bed». Крім того, що це допоможе засвоїти віднімання, дитина також ознайомиться з іноземною мовою. Якщо ви проти раннього вивчення іншої мови, то можете просто знайти переклад пісень і розіграти їх як домашню виставу.

Після засвоєння гри її також можна ускладнити і віднімати по дві-три іграшки.

15479_94246a393ebb7cb6eb49ef7b1d7be71c.jpg

Гра «Знайди пару». Роздайте іграшкам картки з намальованими на них у різних кількостях яблук (чи інших предметів). Спорудіть з коробів, ящичків «будинки» для кожної іграшки і напишіть на них цифру. Завдання дитини: порахувати кількість яблук на картці, знайти будинок з відповідною цифрою. Ці «хатинки» можна замінити на шухлядки й інші куточки, розташовані по всьому дому. Це навчить дитину зіставляти цифри з кількістю.

Розвивати математичні здібності можна не лише сидячи за столом чи в ігровій кімнаті. Важливо з самого початку навчити поєднувати навчання із життям. Так, ви можете займатися з дитиною на прогулянці, рахуючи пташок, в магазині, купуючи щось, або навіть на кухні.

«Готуємо борщ». Залучайте дитину допомагати вам у хатніх справах. Запропонуйте приготувати борщ чи іншу страву. Скажіть, що для цього вам потрібно 8 овочів, з них одна морквина, одна цибулина, одна капустина й один буряк. Потім запитайте, скільки потрібно взяти картоплин?  Ви, на свій розсуд, можете ускладнювати чи полегшувати умови задачі.

«Скільки всього посуду». Гра заснована на тому самому принципі, що й попередня. Після або перед миттям посуду чи його складання у шафу ви також можете ставити подібні запитання.

Усі вправи запропоновані як орієнтовні. Упевнені, що у вас після їхнього прочитання з’явилося ще безліч схожих ідей. Використовуйте кожен момент, шукайте його, допомагайте дитині, але пам’ятайте про одне, що не можна перевантажувати мозок малюка. Нічого страшного з дитиною не трапиться. Вона просто нічого не засвоїть, а можливо, у неї виникне відраза до математики. А це напевне не допоможе навчити основних математичних дій і не підготує до школи.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: