Гроші у подарунок дітям — погане це чи ні? Немає однозначної відповіді. Хтось звик дарувати дитині купюри змалечку і не вбачає в цьому нічого поганого. Деякі, навпаки, вважають це елементом вивчення фінансової грамоти. Інші ж категоричні в цьому питанні та дотримують думки, що гроші дарувати дітям не можна. Адже тоді втрачається сенс подарунку. Подарунок повинен передавати батьківську любов, викликати радісні емоції та ефект несподіванки. Хоча сьогодні можна грошові «папірці» подати оригінально й цікаво. Доводів можна наводити безліч. А що в результаті? Чи добре буде подарувати дитині гроші чи це негарний спосіб порадувати малюка?

Як поводитися батькам, якщо дитині дарують гроші на свята?

Існує думка фінансових експертів: якщо дитині хтось подарував гроші, мимоволі він дарує сім’ї неприємну проблему. Звісно, якщо батьки готові на подібні несподіванки: «Матусю, не свари мене, я усі гроші (500–1000 гривень) витратив на солодощі та ось 2 іграшки купив!». І матуся повинна стримувати гнів, адже іграшки вже швидко зламалися, солодощі з’їли, спричинивши діабет. І сума була чималою для їхньої сім’ї. Хотілося купити синові (доньці) якусь необхідну річ, або те, що б йому дійсно запам’яталося.

Завжди можна знайти кілька варіантів розв’язання подібної ситуації. Але слід попіклуватися про це заздалегідь. Зазвичай про фінансовий подарунок дитині рідні попереджають. Тоді акуратно поясніть дарувальникам, чому ви не хочете, аби малюк отримав сюрприз у вигляді грошей. Скажіть, що краще на них купити, поговоривши перед цим з дитиною, поцікавившись, що хоче вона сама. Або слід домовитися з малюком: «Тобі подарували гроші, вони належать тобі, але я хвилююсь, що ти витратиш їх даремно. Ходімо разом до магазину. Якщо ти дозволиш, я зможу тобі щось порадити. Пам’ятаєш, ти хотів крутий велосипед (будь-що інше). Може, я додам купюри і ти сам купиш собі його?» Головне — підкреслити те, що дитина самостійно розпорядиться грошима, а ви лише трохи підкажете. Якщо малюк почне вередувати, поверніться до цієї розмови трохи згодом. Не забувайте, що дитина повинна бути господарем свого грошового презенту. З точки зору батьків, дитяче рішення може бути нерозумним. Налагоджуйте довірливі стосунки і коригуйте та спрямовуйте дитячі думки з приводу того, куди витратити подаровані гроші.

Гроші у подарунок — добре чи ні?

Як було зазначено вище, не має одностайної відповіді на це питання. Але нам вдалося визначити недоліки з цього приводу. Які саме?

Гроші у подарунок не роблять дітей щасливими. Численні дослідження це підтверджують, наявність у дітей купюр і копійок не дають дитині відчуття щастя. Навпаки роблять їх дещо стриманішими. Дехто ходить з тими грошима, шкодуючи витрачати навіть на себе. Інші навпаки тринькають на все й не цінують їх.

 Гроші у подарунок викликають у дітей меркантильні почуття. Дитина через свої подаровані гроші починає зазнаватися. Особливо, у моменти, коли в батьків немає грошей (очікують на заробітну плату), а дитина, маючи певну суму, відчуває якісь переваги над батьками. Якщо ще батьки попросять у неї зайняти гроші, тоді малюк не дає гроші, погано поводиться, грубіянить (мовляв, я вам гроші даю, чого чіпляєтеся до мене, адже, я головний).

 Гроші у подарунок формують у дитини оцінювання себе та інших лише за фінансовими критеріями. Якщо є гроші, отже, ти краще за інших. Є багато грошей та дорогоцінний телефон, отже, буду з ним дружити. Бідний як горобець безперий — ходи шукати собі подібних. Дитина почне оцінювати всіх лише за матеріальними коштами.

  Гроші у подарунок формують грошовий стимул, а не бажання догодити батькам, узяти гарний приклад. Дитяча поведінка починає залежати від суми грошей. Малюк просить дати їй якусь суму, подарувати гроші просто так. А після відмови батьків він ображається. Мовляв, якщо мама з татом подарують багато грошей — гарно поводитимуся, а якщо ні — бешкетуватиму. Причому малюк інколи сам не розуміє причини, починає поводитися гірше, ніж зазвичай.

 Гроші у подарунок позбавляють дітей відчуття радості від неочікуваного сюрпризу. Діти чекають на подарунки, їм хочеться, щоб здійснилася мрія. Особливо, якщо якусь річ дарують з любов’ю. Батьки слухають, про що мріє дитина, чого б їй хотілося, таким чином можуть зробити дитині приємне. А як можна подарувати гроші з любов’ю?

Гроші у подарунок формують у дітей помилкове ставлення до заробітку та фінансів у цілому. Так маленькі діти з легкістю можуть подарувати товаришеві якусь суму, не замислюючись, багато це чи мало. А у дітей старшого віку складеться враження, що гроші дістаються легко. Можна й не працювати, адже батьки дарують гроші й так (особливо, якщо батьки звикли дарувати великі суми).

Гроші у подарунок формують між дитиною та батьками «товарно-грошові стосунки». Діти не цінуватимуть час батьків, що вони дарують дітям. Подарунки та сюрпризи раптом стануть дітям не цікавими. Хлопці та дівчата почнуть сприймати батьків, як «банкомати». Дедалі частіше вони канючитимуть: «Дай гроші, дай гроші!» Почуття любові в дітей вимірюватиметься лише грошима. Мовляв, якщо батьки дарують гроші, отже, люблять, а якщо не дають, то я їм не потрібний.

Гроші у подарунок дитині можуть мати свої переваги лише тоді, коли їх дарують у формі банківського рахунку, депозиту та кредитки. Так дитину можна навчити користуватися банкоматом і накопичувати свої збереження, а не бездумно знімати та витрачати. Варто допомогти малюкові поставити велику фінансову мету й досягти її.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: