Розвивати увагу дитини в грі — це ефективно і правильно. Адже нудне стомливе заняття не дає потрібного результату. Натомість граючи, малюк легко, без значного напруження, навчається управляти своєю увагою.

Гра «Шишки-яблука»

Приготуйте кошик із шишками і яблуками. Розсипте їх на підлозі і запропонуйте дитині зібрати тільки шишки. Зробити це потрібно якнайшвидше. Якщо у вас немає справжніх шишок і яблук, можете вирізати з кольорового паперу будь-які предмети: зірочки, м’ячики, яблучка, груші та інше. Завдання — з великої купи предметів або картинок вибрати тільки потрібні.

Гра «Уважне прибирання»

За допомогою цієї цікавої гри можна водночас потренувати увагу і навчити дитину самостійно прибирати свої іграшки. Отже, гратимемо тоді, коли малюкові потрібно скласти свої іграшки на місце. «Нумо грати в цікаву гру. Я називатиму тобі іграшку, а ти знаходитимеш її в кімнаті і швидко відноситимеш на місце», — говорите ви дитині. Важливо називати іграшки в такій послідовності, щоб вони не лежали поруч одна з одною.

Гра «Повторюванка»

Існує чимало варіантів цієї гри з іменами або словами. Можете вибрати тему або домовитися, що називати можна будь-яке слово. Грати можна вдвох, утрьох, учотирьох. Чим більше учасників, тим більше слів вийде в ланцюжку. Отже, наприклад, ви вибрали тему «Фрукти». Кожен з учасників має назвати свій фрукт, спершу повторивши всі слова, які назвали до нього. Краще, якщо починатиме гру дитина, щоб ряди слів не були занадто довгими.

Апельсин

Апельсин — яблуко

Апельсин — яблуко — груша

Апельсин — яблуко — груша — слива

Апельсин — яблуко — груша — слива — полуниця тощо.

Гра «Усе на букву А»

Ця гра також розвиває увагу малюка, а ще розширює словниковий запас, швидкість реакції і вміння аналізувати. Запропонуйте дитині озирнутися навкруги і назвати всі предмети, які починаються на букву «А». За потреби можна допомогти малюкові, назвавши декілька предметів. Коли всі можливі предмети на цю букву будуть названі, поміняйте букву. Порада: не використовуйте у завданнях букви, до яких важко буде підібрати багато предметів (наприклад: Ю, Щ, Ц).

Гра «Що я бачив»

У цій грі допоможуть мультфільми. Разом з дитиною перегляньте невеликий (10-хвилинний) мультфільм. Перед переглядом скажіть, що їй треба бути дуже уважною і намагатися запам’ятати мультфільм якнайкраще, не впустивши жодної деталі. Після перегляду попросіть дитину намалювати головних героїв і при цьому намагатися правильно зобразити всі кольори і деталі одягу. Поставте декілька запитань за змістом. Наприклад: «Хто прийшов у гості до ведмедика?», «Скільки яблук ти помітив на дереві?», «Куди полетіла ворона?», «Якого кольору відро було на голові сніговика?» Можете запропонувати дитині ставити запитання вам.

Один з варіантів цієї гри — розглядання вивісок на вулиці або запам’ятовування всього того, що ви з дитиною бачили дорогою додому або до дитячого садка.

Гра «Водiй»

Для гри вам знадобиться шахове поле і одна маленька машинка. Дитина повинна знати, де «право» і «ліво», і лічити принаймні до п’яти. Встановіть машинку на одну з центральних клітинок поля. Домовтеся з малюком, що чіпати машинку не можна, але можна стежити очима за її маршрутом. Тепер давайте усні команди: дві клітинки вгору, одна клітинка вправо, три клітинки вліво, дві клітинки вгору. Дитині знадобиться максимальна концентрація уваги, щоб, не переміщаючи машинку, простежити за її віртуальним пересуванням. Після п’яти-семи ходів дитина повинна поставити машинку у відповідну клітинку на полі. Гру можна повторити кілька разів, стартуючи з нової клітинки і змінюючи алгоритм руху. Щоб малюкові було цікавіше, міняйтеся місцями, адже він теж може давати вам команди, щоб ви вели свою машинку до фінішу.

Гра «Дуже складне завдання»

Ця гра допомагає навчитися утримувати увагу відразу на декількох завданнях. Ви заздалегідь придумуєте три завдання для малюка і називаєте їх відразу. Наприклад:

  • принеси, будь ласка, чашку;
  • потім увімкни світло в коридорі;
  • вимий руки.

Дуже часто малюки запам’ятовують лише одне завдання і абсолютно не пам’ятають про інші. Але в житті їм доводиться мати справу з такими ситуаціями, коли потрібно тримати в голові відразу декілька завдань і не забути їх виконати будь-що.

Гра «Γудзички»

Заздалегідь зробіть два ігрових поля — аркуші картону, розкреслені на квадратики. Підберіть два однакові набори ґудзиків (по 4–5 штук). Один набір візьміть собі, другий дайте дитині. А тепер розставте свої ґудзики на ігровому полі так, як вам захочеться. Попросіть малюка уважно стежити за тим, на якій клітинці який ґудзичок лежить. Злічіть до п’яти і накрийте своє ігрове поле аркушем паперу, щоб ґудзики не було видно. Попросіть малюка викласти на своєму полі ґудзички так само, як це робили ви. Порядок розташування ґудзиків можна змінювати кілька разів.