Ігри за темпераментами: що потрібно малятам-сангвінікам?
Ми вже чимало говорили, як через гру можна коригувати вроджені особливості темпераменту, компенсувати слабкі сторони. Здавалося б, що потрібно коригувати у дитини-сангвініка, яка швидко орієнтується у нових обставинах, цікава, енергійна, товариська? Але така дитина ризикує вирости легковажною; наполегливість, уміння концентруватися та доводити справу до кінця також необхідно виховувати — змалечку, через гру.
Увага та посидючість
Хоча сангвініки — обдаровані діти, і потенційно можуть уперто працювати для досягнення мети, вони схильні займатися чимось, що не вимагає значних зусиль та регулярних занять. Для виховання цілеспрямованості й посидючості з дошкільного віку пропонуйте малюкові цікаві головоломки, яскраві конструктори, пазли. Звісно, якщо дитині щось вкрай не подобається, примушувати не варто. Але обов’язково схвалюйте її щоразу, коли, наприклад, пазл буде складено повністю — так ви стимулюєте працювати над досяганням складної мети.
За можливості для старших малят придбайте багатофункціональні електронні іграшки або іграшки-трансформери. Їхній сенс у тому, що можна вигадувати безліч варіантів гри. Коли ви бачите, що улюблена нещодавно іграшка дедалі частіше лежить забута, придумайте новий спосіб гри з нею. Таке підтримування інтересу до одного об’єкту є гарною профілактикою легковажності.
Незвичайне зі звичайного
Універсальна вправа для стимулювання креативності та уваги — створити зі звичних речей щось цікаве (наприклад, із зібганого паперу зробити сніговика, з дрібних обривків кольорового паперу викласти мозаїку). Навчіться робити орігамі та навчіть дитину: з одного простого аркушу паперу утворюються справжні дива!
А перетворити коробку від побутової техніки на будиночок? Вирізати вікна, двері, виготовити штори з клаптиків тканини… створення іграшкового світу захопить не тільки дитину, але й дорослих.
Баланс рухової активності та дотримання правил
Відомий жарт: «Спочатку нас учать ходити та говорити, а потім сидіти й мовчати» батьки вбачають у новому світлі, бо малі непосиди заспокоюються далеко не відразу. Пропонуємо спеціалізовані ігри, що водночас урівноважують рухову активність, тренують увагу та вчать виконувати ігрові вимоги.
- «Спіймай зайчика» (з 2 років). Звісно, веселіше показати сонячний зайчик ясної днини, але цілком можна зробити його від лампи (для більшого ефекту залиште у кімнаті одне джерело світла). Візьміть дзеркальце та «запросіть у гості сонячного зайчика». Зайчик то стрибає, то стоїть на місці, то тікає по підлозі, стінах та меблях у межах досяжності дитини; дитина якийсь час ловить його. Потім необхідно сховати дзеркальце, пояснити, що зайчик втомився й хоче подрімати, та виконати з дитиною релаксаційну вправу на 1–1,5 хвилини (наприклад, уявити, що ви лежите на сонячній галявині та розглядаєте хмарки). Після можна сказати: «Зайчик відпочив, прокинувся та знову хоче грати!» і продовжити гру.
- «Летить літак». Дорослий та дитина стають поряд, дитина має повторювати його слова та рухи. Дорослий каже: «По небу летить літак, у літаку лечу я», зображує руками крила літака, гуде; потім: «На машині я поїду, їду куди хочу!», уявно кермує, гарчить, удаючи мотор. Таким чином можна перебирати різні види транспорту, з часом прискорювати їхню зміну.
- «Стань крихітним» (з 4 років). Запропонуйте дитині зіщулитися найсильніше (наприклад, удаючи молюска, який хоче оселитися у вільну мушлю). Для цього потрібно сісти на підлогу, покласти голову на коліна. Потім притиснути коліна до грудей якомога сильніше, щільно притиснути руки до тіла. Перебувати у такому стані кілька секунд, потім розслабитися.
- «Житнє зернятко». Дитина лягає на підлогу у позі зародка та уявляє, ніби вона є зернятком. Дорослий розповідає, як зернятко жита впало у землю; потім його почало гріти сонечко, і зернятко почало проростати, випускати коріння, розтуляти листочки… Відповідно до розповіді дитина має розтискати пальці, витягувати руки, ноги, підійматися, тягнутися вгору до сонця.
Дружба — безцінний скарб
У дітей-сангвініків велике коло знайомих, і через це є схильність часто змінювати друзів. Навчайте дитину радіти старим друзям, налагоджувати довготермінові взаємини, допоможіть знайти нові ігри та теми для розмов.
Поки дитина мала, ви можете спостерігати у гостях чи на дитячому майданчику, як вона налагоджує взаємини з однолітками. Якщо ви бачите, що дитина часто бореться за верховенство в колективних іграх, пояснюйте їй, як важливо поступатися та грати по черзі різні ролі у одній й тій самій грі. Лідерство — гарна риса, але ж справжній лідер має уявляти себе на місці кожного. Таке чергування є кроком до емпатії, якої сангвінікам, попри товариськість, іноді бракує. Навчайте їх зважати на почуття інших людей змалечку!
ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: