Артикуляційна гімнастика
Усі вправи спрямовані на те, щоб дитина навчилася робити язик широким, утримувати його за верхніми зубами.
1. Покарати неслухняний язик. Рот напіввідчинений, покласти спокійний широкий язик на нижню губу й вимовити: «Пя-пя-пя».
2. Лопаточка-голочка. Розташувати язик між губами й розслабити, він займе положення між одним та іншим куточком рота. Потім напружити язик так, щоб він став вузьким. Чергуючи широку «лопаточку» і вузьку «голочку», дитина вчиться контролювати ширину свого язика.
3. Чашечка. Рот відкритий, підняти вгору кінчик і бічні краї язика. Не торкаючись зубів, губ і піднебіння, утримувати язик у такому положенні кілька секунд. Не змінюючи форми язика, сховайте його в рот, щоб кінчик перебував за верхніми зубами, а краї язика прилягали до піднебіння.
4. Маляр. Посміхнутися, напіввідкрити рот і погладити кінчиком язика піднебіння, рухаючи язиком вперед-назад. Одночасно потрібно стежити, щоб у момент руху вперед язик не висувався з рота, а губи й нижня щелепа постійно були нерухомими.
5. Конячка. Рот напіввідкритий. Поклацати язиком за верхніми зубами.
6. Грибок. Рот відкритий. Широкий язик приклеїти до піднебіння. Якщо дитина зробить правильно, то в його роті ви побачите гриб, схожий на лисичку. Капелюшок — це язик, а ніжка — це під’язикова зв’язка.
7. Гармошка. Ця вправа потрібна для того, щоб розтягти під’язикову зв’язку. Спочатку зробіть грибок, а потім додайте до нього рух нижньою щелепою (відкривати й закривати рот).
8. Барабанщик. Посміхнутися, рот напіввідкритий, постукати широким кінчиком язика по альвеолах (горбиках за верхніми зубами). Під час удару чітко вимовити звук [д]. Спочатку повільно, потім швидко: «Д-д-д».

Розвиваємо фонематичний слух
Усім батькам знайомі ситуації, коли дитину важко чимсь зайняти, — наприклад, тривале очікування в черзі або стомлююча поїздка в транспорті. Дітям у ці моменти нудно, вони вередують, вимагають уваги. Займіть дитину грою в «Слова». Правила гри прості: потрібно назвати слово, що починається з останнього звука попереднього.
Звісно, ви зіткнетеся з проблемою обмеженого запасу слів у дитини. Щоб вона не знеохотилася до гри, підказуйте їй. Наприклад, малюк
не може придумати слово на звук [ч], запитайте, що він пив сьогодні. Дитина обов’язково згадає, що це був чай. Розвивайте інтерес до цієї гри. Вона надасть вам потрійну допомогу: урізноманітнить дозвілля, збагатить активний словник дитини й навчить чути перший і останній звук у словах.

Дихальна гімнастика
Для звука [р] важливо навчитися дути на кінчик язика.
1. Листопад. Виріжте з жовтого, жовтогарячого й червоного паперу листя клена, каштана або будь-якого іншого дерева. Розкидайте їх по столу. Надайте дитині можливість виконати роль вітру. Отже, розташовуємо язик між губами й довго, співаючи звук [ф], намагаємося здути листя зі стола.
2. Поліцейські. Дайте дитині свисток і запропонуйте пограти в поліцейських.
— Ти знаєш, що є у справжнього поліцейського? Пістолет, кийок і, звісно, свисток. Ось тобі свисток — пограймо в поліцейських! Поліцейський побачив порушника — свистимо у свисток! Гру можна повторити кілька разів. Стежте, щоб малюк дув не напружуючись, не перевтомлювався. Гру можна проводити як індивідуально, так і в групі дітей.
3. Повітряна кулька. Повісьте повітряну кульку на рівні обличчя дитини. Подуйте на кульку так, щоб вона високо злетіла, потім запропонуйте подути дитині. Можливий складніший варіант гри. Підкиньте повітряну кульку вгору. Запропонуйте дитині подути кілька разів так, щоб кулька довше не опускалася на підлогу. Можна пограти з повітряною кулькою, наповненою газом. У цьому випадку її потрібно прив’язати до стільчика або чого-небудь на підлозі (бажано, щоб ниточка залишалася довгою). На кульку потрібно дути так, щоб вона полетіла якнайдалі вперед.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: