Найбільше діти люблять що? Правильно — гратися! До речі, якщо запропонувати їм обрати ігри, або цукерки, то активні здорові діти віддадуть перевагу саме іграм замість солодощів. А якщо в іграх фігурувати гроші, то це ще більше зацікавить підлітків 9–11 років. У які фінансові ігри батькам слід гратися з дітьми, аби підвищити їхній рівень обізнаності щодо грошей?


1. «Скільки коштує обід?» Для цієї гри знадобиться підрахувати вартість продуктів, витрачених на обідні страви. Спершу можна підрахувати приблизно, не враховуючи усіх деталей (інгредієнти страви (сіль, олія та вартість роботи повара тощо). Для дітей старшого віку можна рахувати все точно за рецептом. Під час гри разом батьки та дитина розв’язуватимуть кілька математичних прикладів, повторять багато формул. Наприкінці гри можна порівняти, скільки коштують такі самі страви, але в кафе чи ресторані та поміркувати, чому така різниця. Обчислити також кошти за світло, газ, оренду приміщення тощо. Або порахувати вартість однієї порції якоїсь страви.

2. «Вітаємо! Ви виграли мільйон!» Мета гри: надати можливість дитині правильно розподілити гроші. На аркуші нехай підрахує всі нібито виграні гроші та уявить, що вона зможе з ними зробити. Не забудьте підказати дитині (якщо сама не здогадається) виділити гроші на благодійність. Можна скласти разом бізнес-план, або спробувати покласти виграш на депозит, перевірити усі умови депозитів, порівняти в різних банках переваги та недоліки. Нехай ці дії дитина робить самостійно, адже це не складно. Умови можна дізнатися на будь-якому сайті банку або зателефонувавши операторові. Уміння контактувати з людьми в будь-якій сфері стане у пригоді, його необхідно опановувати змалечку.

Увага! З цією грою варто бути обережними, аби не викликати у дитини бажання грати в небезпечні ігри (електронні ігрові автомати, казино чи ігри в карти на гроші (покер, деберц)), щоб у дитини не склалося враження, нібито великі гроші можливо лише виграти.

3. «Мандрівник».  Уявіть, нібито ви з дитиною мандруєте державами, у яких діє різна валюта (гривня, рубль, долар, франк, євро, динар, юань, єна, злотий, ліра, дирхам тощо). Можна вирізати паперові гроші та розфарбувати, користуючись фінансовими довідниками, або купити штучні гроші. Спочатку слід роздивитися, у яких державах яка саме діє валюта, потім поставити дитині питання, погратися, наприклад: «Відгадай, яка валюта в Арабських Еміратах?» Або усно навести приклади та обрати правильний варіант, або дати можливість вибрати потрібну купюру з-поміж наданих. Можна вигадувати різні сюжети в будь-якій державі: сплатити за готель, купити квиток чи розрахуватися за обід в ресторані Японії. Скільки необхідно гривень, аби обміняти їх на 1 тисячу євро чи іншу валюту? Усе залежить від фантазії та часу, що мають батьки.

4. «Що купити на 100 грн?». Суму можна зазначати будь-яку, залежно від того, яке завдання має дитина. Наприклад, вона залишилася одна дома на три дні, батьки призначили їй певну суму на продукти. Що потрібно купити в першу чергу? На що звернути увагу? Який товар обрати? Мета гри: навчити ефективно використовувати гроші; планувати свої витрати; навчити вибирати якісний товар; правильно визначати термін придатності.

5. «Я — бізнесмен». У цій грі дитина має можливість вигадати свій бізнес і створити бізнес-план, обчислити: скільки потрібно грошей на старт, який очікуваний прибуток та чи вигідно взагалі займатися подібним бізнесом. Під час гри батьки повинні розповісти дитині про бізнес, ознайомити з основними фінансовими термінами, повідомити про відомих найбагатших людей світу та історію їхнього бізнесу. Пояснити про взаємовигідні стосунки підприємців, які займаються іншим видом бізнесу та конкурентів. Ця гра допоможе розвинути підприємницьке мислення та побачити уподобання дитини.

6. «Продай товар». Це фінансова гра, за допомогою якої можна вже у віці 9–11 років реалізовувати якийсь товар самостійно. Спочатку можна пофантазувати, що ви — покупець, а дитина — продавець. Слід поглянути, як дитина презентує свій продукт, яку рекламну акцію вигадає, яку конкуренцію складе іншим. А з дітьми старшого віку можна вже спробувати продати вживані речі через інтернет-сайти оголошень або через соціальні мережі. (Краще проконтролюйте цей процес, попередьте дитину про можливі шахрайські дії. Разом із дитиною зустріньтеся з покупцем або допоможіть товар переслати поштою.) Навички спілкування з працівниками пошти, розмова з потенційними покупцями телефоном знадобляться дитині в майбутньому.

7. «Відкрий рахунок у банку». Це вже реальна «фінансова гра», що наддасть можливість дитині почуватися дорослою. У деяких банках є можливість відкрити дитині рахунок і отримати кредитку. Дитина самостійно заповнює всі бланки, ставить свій підпис, спілкується з працівниками банку, кладе гроші в терміналі на карту. Можна, звісно, зробити все самостійно замість малюка, але рекомендовано, аби він робив усе без допомоги дорослих.    Розкажіть дитині про можливість накопичити та отримати відсоток (депозит). Це практичні навички та власний досвід, що дитина здобуває самостійно.

Ось такі цікаві фінансові заняття, що допоможуть з користю провести вільний час разом батькам із дітьми. Зазвичай у таких іграх не лише діти, але й дорослі знаходять нові цікаві ідеї та створюють вигідні бізнес-плани.