Дуже часто дитина у дошкільному віці в садочку не може запам’ятати навіть маленький віршик на два рядочки. А батькам так хочеться, аби їхня дитина розповідала віршики, уміла добре запам’ятовувати казки та нові слова. Що робити? Як навчити дитину запам’ятовувати вірші?

Римований текст дорослим здається дуже простим: «Та що ж там усього два рядочки, а синочок чи дочка не можуть запам’ятати!» — бідкаються батьки. Але для малюка це серйозні словосполучення. Зазвичай, більше складнощів виникає у дітей зі затриманням мовлення. «Вони до ладу виговорити літери не можуть, не те що вірш розповісти!» — гадають деякі батьки та зневірюються.

Не варто занепадати духом, а навпаки слід докласти певних зусиль та навчити дитину запам’ятовувати вірші. Тренуйте дитячу пам’ять, навіть, якщо дитина погано розмовляє. Нехай вона каже так, як може, головне, аби запам’ятала темп, риму, слова в рядках, нічого, що вимовляє по-своєму. З часом обов’язково все налагодиться, головне — батькам не варто засмучуватися та гніватися на дитину. Що робити?

Kak-uchit-stihi-s-rebenkom

Навчаємо дитину запам’ятовувати вірші

Забавки, приказки потрібно розповідати, наспівувати ще тоді, коли дитина була немовлям. Але вони не є зайвими, якщо ви використовуватиме їх і тоді, коли дитині виповнилося вже 4–6 років. Адже це добре розвиває дитячу пам’ять. У такому віці дитина несвідомо здатна запам’ятовувати все, що чує та бачить навколо. Воно відкладається в неї, проте не завжди цю інформацію дитина може відтворити відразу. Може минути час і малюк спокійно проспіває ту дитячу пісеньку, що ви намагалися вивчити разом, ще місяць потому. Або розповість віршик, що забув на святі в дитячому садочку. Ось така вона чарівна дитяча пам’ять! А як її відкоригувати? Як навчити дитину запам’ятовувати рими із простих слів?

1. Грайте з дитиною в пальчикові ігри. Їх дуже велика кількість у продажу — казкових героїв, літер і цифр, можна зробити самому, навіть паперові. Існують відео з пісеньками, у яких повторюються куплети з додаванням або відніманням нового героя, зокрема:

    Пальчик тато, пальчик тато, де ж ти є?

    Ось я тут, ось я тут, усім привіт!

    Мама пальчик, мама пальчик, де ж ти є?

    Ось я тут, ось я тут, усім привіт!

    А також можна вигадати пісеньку за своїм смаком.

2. Розвивайте емоційну пам’ять дитини. Водіть дитину в ляльковий театр, цирк, на різноманітні дитячі казкові шоу з аніматорами, конкурсами та іграми. Дитяча пам’ять реагує на якесь незвичне явище (герой, який спустився, наприклад, із найвищої точки купола, або яскравий феєрверк у формі зірок), дитина здатна запам’ятати такі речі детально. Уся насичена емоційна розважальна програма може запам’ятатися дитині «змазано» і це є нормою. Обирайте якийсь один грандіозний дитячий захід на день.

3. Розвивайте зорову, тактильну, слухову та рухову пам’ять дитини. Розмовляйте з нею на прогулянці, розповідайте та показуйте, що ви бачите, чуєте, чого торкаєтеся. А як повернетеся додому, запитайте: «Що ми вчора робили? Де ми ходили? Ти пам’ятаєш, кого зустріли? А якого кольору була шерсть у собаки, яку ти вчора гладив?» Наступного дня перепитайте ще раз про вчорашній день.  Удома оберіть улюблену пісеньку дитини, розучить невеликий таночок. Нехай дитина сама вигадає якийсь рух, одночасно запам’ятовуючи слова пісні. Такі вправи не лише добре розвивають пам’ять, до того ж урізноманітнюють дозвілля.

4. Запишіть дитину на заняття англійської мови. Не дивуйтеся! Адже, зазвичай, батьки не розуміють, як дитина, яка рідною мовою не всі букви вимовляє, важко запам’ятовує нові слова та вірші, може вивчати англійську мову! А все дуже просто, під час вивчення іншої мови починають працювати інші ділянки мозку, дитина запам’ятовує нові англійські слова, починає краще розмовляти та легше вчить напам’ять вірші рідною мовою.  

5. Запишіть дитину на логопедичні заняття. Або займайтеся з дитиною самостійно, наразі літератури та відеоуроків з логопедичними методиками безліч, оберіть, що стане в пригоді вам і вашій дитині. Логопедичні заняття дуже добре розвивають мовлення та тренують пам’ять.

6. Оберіть свій особливий спосіб вивчення віршів. Свою дитину найкраще усіх знають лише батьки. Оберіть для дитини такий спосіб, що до вподоби саме їй. Наприклад, вірш спочатку потрібно прочитати дитині 15–20 разів, а вона нехай слухає. Потім поясніть простими словами, про що йдеться у вірші, запропонуйте намалювати разом ілюстрацію до вірша. А вже потім, попросить дитину повторювати за вами спочатку по одному рядку, потім — по два, три тощо.

7. Вигадайте самостійно вірш саме для вашого малюка. Якщо дитина не може вивчити якийсь конкретний вірш, замініть його іншим. Дуже часто дитині в дитячому садочку дають слова, що вона не зовсім розуміє, або не стикалася ще з такими, або вони досить складні для неї. Замініть їй вірш, домовтеся з вихователем. А краще самостійно вигадайте кілька римованих рядків, адже мамині слова запам’ятовуються легше.

Дитина запам’ятовує вірші повільно. Але хто сказав, що виховання — це легко? Головне — результат! Якщо діяти за рекомендованими порадами, до першого класу дитина обов’язково навчиться запам’ятовувати навіть складні вірші. «Римованого» усім спільного навчання!

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: