Книги для гармонійного розвитку Вашої дитини

Найгостріші питання школярок про секс — як відповісти? (частина 3)

Середній вік сексуального дебюту дівчат меншає: невинність у шкільному віці втрачає майже 40 % учениць тільки за офіційними опитуваннями. У Західній Європі сексуальна освіта є окремим предметом у школі, що суттєво зменшило відсоток підліткових вагітностей та венеричних захворювань. Однак в Україні школи ще не готові до введення подібного предмета, тому всю просвітницьку роботу покладено на батьків. І починати її потрібно років у 9–10.

Сьогодні ми відповідаємо на запитання дівчат-підлітків! Жіноча рівноправність є недавнім здобуттям, і дуже важливо підтримувати в дівчинці почуття власної цінності, гідності, щоб вона могла рішуче відмовити тому, хто їй не подобається, не мовчати у випадках домагань, будувати своє особисте життя на основі щирого взаємного кохання.

Запитання взяті з гарячої лінії психологічної підтримки, з відповідями психолога.

«Мій хлопець пропонує мені кохатися. У багатьох подруг секс вже був. Та коли я відмовляюся, хлопець погрожує, що знайде іншу, яка не чинить спротив. Я дуже його кохаю та боюся, що він дійсно залишить мене, але до сексу ще не готова. Як бути?»

«Початок інтимних стосунків — це новий етап взаємин, найбільший ступінь близькості та відповідальності. Природно, що тобі страшно; до того ж організм та психіка ще не готові до цього. На інших зважати не слід: кожна людина унікальна, і чим духовно багатша, тим більше часу їй потрібно. «Швидко тільки кішки народжуються!» Чула таку цитату?

Для дівчат перший секс важчий, ніж для хлопців, бо це не тільки стрес, але й біль. Щоб усе відбулося якомога легше, і не було потім тяжко та огидно, дівчинці слід бути повністю впевненою у своєму партнері, відчувати його любов і піклування, щоб розслабитися.

Якщо твій хлопець дійсно тебе кохає, цінує взаємини, він не наполягатиме і тим паче не погрожуватиме, що залишить. Він дочекається, коли тобі буде комфортно, даруватиме романтику, робитиме сюрпризи, смішитиме… А людина, яка намагається «розвести на секс» через фрази на зразок «докажи, що ти мене кохаєш», стовідсотково тебе не варта. Ці стосунки варто закінчити якнайшвидше, і не давати змоги собою маніпулювати».

«Так сталося, що я кохалася з хлопцем без презерватива. Тепер боюся, що вагітна чи підхопила «погану» хворобу».

«Тобі необхідно перевіритися у гінеколога та зробити аналіз на ВІЛ. Це можна зробити без дорослих; у містах зараз є центри, де на ВІЛ перевіряють анонімно. Не відкладай перевірку — якщо хвороба дійсно є, почати лікування слід якомога раніше. Немає сенсу зволікати та псувати собі нерви через невідомість.

Тест на вагітність нескладно придбати у аптеці чи навіть у супермаркеті, тому правда швидко з’ясується. Якщо підозри підтвердяться, варто розповісти комусь з дорослих: приховати новину не вдасться, бо живіт почне збільшуватися. А робити аборт без згоди батьків чи законних представників лікар не має права».

«У мене є хлопець. Мама боїться, що ми займаємося сексом, тому намагається говорити про це зі мною. Я ненавиджу подібні розмови, мені гидко та ніяково. Що зробити, щоб вона дала мені спокій?»

«Двом поколінням важко порозумітися, адже одна й та сама подія у різному віці сприймається по-різному, зважаючи на власний досвід чи його відсутність. Саме тому тобі здається комфортнішим обговорювати інтимні теми з подружками, які знаходяться з тобою на одному рівні.

З подружками спокійніше, але погодься: у серйозних речах (а інтимне життя — справа серйозна!) важливо знати правду, і не обманювати себе. Поміркуй: мама досвідченіша у сексі, ніж однокласниці, які не вагітніли, не народжували. Інформація від неї цінніша, бо перевірена досвідом, і вона не порадить шкідливих дурниць «заради приколу».

Усе одно ніяково? Запевни маму, що цінуєш її знання порівняно з багатьма іншими, які без усяких пояснень забороняють навіть думати про секс. Скажи, що розумієш, як вона хвилюється, і хоче вберегти тебе від цілком ймовірних ризиків на зразок небажаної вагітності, венеричних захворювань. Поясни, що коли у тебе з’явиться потреба, ти до неї звернешся за порадою. І це справді варто робити — мама теж була підлітком і зустрічалася з хлопцями, а хлопці за цей час анітрохи не змінилися у своїх бажаннях».

«Хлопці в школі іноді затискають мене в кутку. Вони хапають мене за груди, інші ж дивляться і сміються. Це страшенно принизливо! І я не знаю, що взагалі робити, як сказати про це комусь».

«Терпіти таку хамську поведінку не можна. Це не «ознаки уваги», а справжній сексуальний булінг. Одна ти нічого не вдієш, адже робота має проводитися на рівні класу та школи. Звернися спершу хоча б до шкільного психолога на умовах анонімності. Це той випадок, коли слід переступати через сором, і нехай приклад жертв харассменту, які наважилися розповісти про домагання, додасть тобі сил. Далі психолог та класний керівник повинні провести заходи на тему стосунків дівчат та хлопців».Зворотній дзвінок    Нажаль Ви не можете одночасно купити електронну та друковану версії книг. Завершіть будь ласка купівлю одного виду товару, а потім перейдіть до іншого. Дякуємо!