Часто трапляється, що дитина робить «щось не те», і замість того щоб усе вам пояснити, плаче. І чим молодше малюк, тим гострішою буде реакція. Бо він розуміє, що скоїв щось погане, і зараз люди, яких він любить, уважатимуть його поганим. Що варто знати про розвиток дитини, аби правильно реагувати на такі ситуації?

Самоконтроль

Мозок дитини робить чимало для регулювання емоцій. Самоконтролю ще немає, й сформується він значно пізніше. Тому малечі важко стриматися, навіть якщо вони знають, що так чинити не можна. Правила накладаються на бажання робити те, що подобається. Скоївши вчинок, дитина відчуває провину.

Емоційний розвиток

Розвиток емоцій — це також складний процес. І ще тяжче, якщо дитина постійно відчуває сильні почуття, з якими не може впоратися. Малюк може відчувати сором і провину, але назвати ці емоції йому ще доволі важко. Він розповідає про свої переживання так, як може, — сльозами та криками.

Зрештою, відбувається постійний цикл: правила та межі, бажання робити що хочеш, почуття провини, сльози. Допомогти вийти з цього кола можуть лише дорослі. Оскільки емоції проявляються, коли ви готуєтеся почати читати виховну лекцію, тож і почати коректуру потрібно з цього.

  1. Перебувайте на рівні з дитиною. Сядьте так, щоб ваші очі опинилися на одному рівні. Візьміть малюка на руки, обійміть, щоб заспокоїти.
  2. Тон розмови задаєте ви. Тож будьте спокійними. Спочатку висловіть співпереживання, а потім поясніть ситуацію: «Схоже, що ти розізлився на друга й зламав його іграшку. І через це твій друг засмутився». Так дитина почує, що її почуття розуміють, тому їй легше буде сконцентрувати увагу на розв’язанні ситуації, ніж на тому, щоб розібратися у власних емоціях.
  3. Дозвольте розв’язати проблему самостійно. Дитина розкидала речі? Поцікавтеся: «Як ти можеш допомогти виправити ситуацію?». Поступово малюк навчиться усувати наслідки своєї поведінки.

Наші діти дуже бояться нас засмутити. Важливо у будь-якій ситуації нагадувати, як ми їх любимо попри все.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: