Коли починати привчати дитину до самостійності?

Психологи радять привчати до самостійності, починаючи з 3-х років, коли дитина відокремлює себе від інших, починає усвідомлювати своє «я». Тоді саме час показати синові чи доньці, що робити щось самостійно означає дорослішати, уміти впоратися без допомоги дорослих, або навіть самим бути здатним зробити батькам сюрприз.

Як навчити дитину робити все самостійно?

  1. Дозвольте дитині набути навички самообслуговування. Одна з найбільших помилок батьків, які забороняють дітям спочатку самостійно одягатися, адже одягнеться неправильно, потім не дають можливості самостійно їсти, тому що забрудниться, аж років до 5 годують її з ложки.
  2. Дозвольте дитині допомагати вам.  Допомога по господарству від дітей (помити посуд самостійно чи просто сполоснути чашку за собою) — це взагалі з області фантастики для батьків, з подібними принципами. «Відійди!», «Поклади!», «Не торкайся!», «У тебе не вийде!», «Ти ще маленький!» — це неприпустимі фрази, після яких у дитини зникає будь-яке бажання робити щось самостійно. Якщо дитина зробить щось не так, дозвольте їй це. Навчатися ж бути самостійним колись потрібно?
  3. Дозвольте дитині відчути свою самостійність. Не квапте, коли дитина самостійно одягається, натомість раніше розбудіть, якщо ви запізнюєтеся. Не починайте робити все замість дитини, коли в неї не виходить щось з першого разу. Дайте їй можливість упоратися самостійно. Дитина намагається застібнути змійку, не дає вам це зробити: «Я сам!» Потерпіть, дайте можливість хоча б спробувати.
  4. Заохочуйте дитину до самостійності, якщо ви бачити, що вона може щось зробити самостійно, але просто не хоче. Адже ймовірно, що дитина навіть у дорослому житті завжди перекладатиме відповідальність на батьків. Будьте мудрими батьками, у вихованні застосовуйте методи гармонійного розвитку особистості.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: