Від початку життя дитина всього вчиться через повторення, зокрема посміхатися, говорити та ходити. Залежно від віку наслідування має різні завдання та особливості.

Від 2-х років

Якщо раніше малюк копіював прості рухи батьків інстинктивно, тепер це усвідомленіший процес. Тато миє свою машину, а син з таким самим серйозним виглядом починає мити свою іграшкову машинку, причому вже добирає для цього відповідні речі: відерце з водою, ганчірку.

Найкраще у цьому віці скористатися цим явищем, щоб навчити малюка правил гігієни: умиватися, чистити зуби тощо. А коли дитина хапає речі корисні, але не за віком, наприклад, віник та совок, не віднімайте їх, щоб не знеохотити. Краще знайдіть інструменти для прибирання іграшкового розміру, щоб дитина практикувалася у куточку з іграшками.

Від 3-х років

Дитина починає усвідомлювати свою стать і засвоювати притаманну їй поведінку. Дівчатка примірюють мамині туфлі та потайки беруть косметику, хлопці поводяться «мужньо». Ігри стають сюжетно-рольовими, у них діти ніби «репетують» кохання, сімейні стосунки, розвиток різних конфліктів… Так малята усвідомлюють принципи спілкування.

Соціалізація

Хтось вливається у сталий колектив ще з дитсадочка, хтось — з першого класу. У будь-якому разі діти підсвідомо відчувають, що у колективі є певні правила поведінки. Наслідування їм допомагає дитині соціалізуватися, стати «своєю». Виникають і конфлікти, коли у «соціумі» дітей у садочку хтось вживає брудні слова, то малятко «приносить» їх додому.

Трапляється навпаки, що дитина копіює дії батьків, які змушують червоніти: обговорює одяг сусідів, розмовляє зверхньо, не вітається. Тому так важливо попри всю втому поводитися привітно та благородно.

Обережне ставлення

Коли донечка надягає мамин халат та хазяйновито підходить до пічки з половником, то дорослі доброзичливо сміються. Та навіть якщо, копіюючи ваші вчинки, малятко виглядає безглуздо, не висміюйте його, щоб не образити.