Багато хто вважає, що єдиний спосіб спонукати дитину допомагати вам, — змусити її. Чому у нас сформувалося саме таке уявлення? Бо ми ставимося до хатньої роботи як до чогось такого, що не подобається. І такий погляд ми транслюємо нашим дітям.

Натомість дослідження свідчать зовсім протилежне — діти від природи хочуть допомагати. І якщо їм дозволяти, вони і в дорослому житті збережуть це бажання. Не вірите? А ось вам і докази.

Інстинкт допомоги

Психолог Гаррієт Рейнольд провела класичне дослідження, у якому діти у віці від 1,5 до 2,5 років взаємодіяли зі своїми батьками. Батьки при цьому займалися звичайною хатньою роботою: витирали пил, складали білизну, прибирали речі на свої місця. За умовою досліду, батьки робили все повільно, допомагаючи дитині їм допомагати. Але не просили про це. У результаті всі 80 дітей добровільно виявили бажання допомагати. 

Решта схожих досліджень демонструють те саме. Дитина за власною ініціативою прагне допомагати дорослим. І все, що потрібно від батьків, — не заважати їй та не знеохочувати. 

Фелікс Варнера і Майкл Томаселло у результаті власного дослідження виявили, що винагорода (наприклад, переглянути мультик) за виконану хатню роботу зменшує подальшу допомогу. Тільки 53 % дітей, які отримували винагороду,  і надалі допомагають дорослим, порівняно з 89 % дітей, яких не заохочували. Це через те, що у дітей є внутрішня, а не зовнішня мотивація допомагати. Вони роблять це, бо хочуть бути корисними, а не тому, що очікують щось отримати у відповідь. Винагорода зводить нанівець внутрішню мотивацію. 

А що ж ми? Ми відмовляємо дітям, які прагнуть нам допомогти. Бо у нас бракує часу, а дитина зазвичай робить усе дуже повільно. Ще ми постійно нервуємо, коли малюк робить щось «не так». Так ми повідомляємо йому, що він нездатний нам допомогти.  

Ось декілька корисних підказок для батьків

  1. Усвідомте, що повсякденні хатні справи — не тільки ваш обов’язок. Ви повинні частково відмовитися від контролю, що і як робити вдома. 
  2. Зрозумійте, що спроби дитини вам допомогти, є щирими. 
  3. Не вимагайте допомоги та не стимулюйте дитину подарунками. Це руйнує внутрішню мотивацію допомагати. Ваша вдячна посмішка і щире «дякую» — ось і все, що потрібно дитині. 
  4. Візьміть до уваги, що допомога вам є сприятливим шляхом розвитку. Через допомогу вам у хатніх справах дитина набуває цінні навички та почуття самоповаги, оскільки її повноваження у родині розширюються. 

Підтримуйте ініціативу дитини. Не хвилюйтеся, якщо у неї щось вийде не ідеально. «Неідеально» зібрані речі вносять ідеальний вклад у розвиток вашої дитини.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: