Перші гроші, зароблені власною працею, — це своєрідна ініціація, посвята у доросле життя. Це не просто кишеньковий дріб’язок, або заохочення від батьків за хатню роботу. Чужі люди, незвичне середовище, дорослі вимоги до результату праці змінюють ставлення до витрат. У західних країнах вважається дуже корисним знайти підробіток ще у підлітковому віці. Якщо підліток часто каже: «Швидше б подорослішати!» або «Хочу останній Айфон!», праця допоможе йому урівноважити свої бажання та можливості.

Зупинимося на найважливіших пунктах, на які варто звернути увагу під час першого пошуку роботи.

Де шукати?

Покажіть різні засоби пошуку вакансій — оголошення у газетах, надійні сайти в інтернеті. Якщо у вас на роботі є вільна вакансія, запропонуйте її, але не наполягайте: не кожному легко працювати під батьківським наглядом!

Які питання ставити роботодавцеві?

Перед тим, як телефонувати потенційному роботодавцеві, складіть разом з підлітком список питань, що потрібно ставити в першу чергу:

  •        які обов’язки слід виконувати;
  •        скільки триває робочий день;
  •        яка пропонується зарплатня та як вона вираховується;
  •        місцезнаходження;
  •        умови праці;
  •        оформлення тощо.

Розкажіть про важливість резюме на кваліфікованих роботах, покажіть своє резюме. Зараз підліткові навряд чи знадобиться його демонструвати, але після першого досвіду роботи вже можна потренуватися складати резюме.

Підліткові назначили співбесіду? Удома прорепетуйте майбутню розмову з роботодавцем.

Чи викликає довіру роботодавець?

Кожен може помилитися з вибором роботи, але відверто сумнівні варіанти потрібно навчитися відкидати одразу. Ненадійного роботодавця видають обіцянки завеликого заробітку, відсутність офіційної реєстрації, вимога сплатити гроші та подібні прикмети.

Знайдіть «чорні списки» роботодавців у вашому місті, навчіть підлітка шукати в інтернеті відгуки про компанію.

Що робити на співбесіді?

Іноді у відділі кадрів можна спостерігати таку картину: мати приходить з донькою, жваво розмовляє з роботодавцем, а донька стоїть поруч мовчки, мов лялька (те саме стосується й батька з сином). Нічого страшного, за винятком того, що вам не перетелефонують — навряд чи роботодавцю потрібен робітник, який не в змозі навіть вимовити жодного слова. Ви можете поїхати з підлітком, але вдома домовтеся, хто і що говоритиме на співбесіді, щоб він учився самостійно вести діловий діалог.

Праця неповнолітніх (14–18 років).

Нагадаємо законодавчі положення. Наразі в України дозволено приймати на роботу підлітків від 14 років, якщо на це є згода хоча б одного з батьків чи опікунів; робота не має заважати навчанню та завдавати шкоди здоров’ю.

Тривалість робочого тижня:

  •        14–16 років: не більше ніж 24 годин;
  •        16–18 років: не більше ніж 36 годин.

Яка це може бути робота? Найчастіше підлітків беруть роздавати рекламні оголошення; деякі роботодавці приймають неповнолітніх на роботу у колцентр з гнучким графіком. Якщо у вас є знайомі у торгівлі, спробуйте домовитися, щоб підліток допомагав за прилавком (звісно ж, коли там не потрібно підіймати важкі речі). Набуває поширення допомога людям похилого віку — наприклад, ходити у магазин.

На жаль, багато роботодавців ухиляються від офіційного оформлення робітників. Наполягайте як мінімум на укладенні трудового договору.

Вибір роботи для неповнолітніх доволі вузький, тож навряд чи є сенс шукати тут професійне покликання. Швидше за все, це буде досвід тимчасової некваліфікованої праці, що можна знайти у скрутному становищі. Проте у підлітка з’явиться стимул знайти професію, вступити до вишу, аби не займатися подібною нудною працею усе життя.

Профорієнтація

Час від часу ненав’язливо говоріть з підлітком щодо вибору діяльності. У жодному разі не намагайтеся налякати свою дитину фразами на зразок: «Не будеш учитися — станеш двірником!». Це не допоможе, навіть може викликати бажання піти у двірники наперекір.

Іноді дитина може назвати якусь випадкову професію, яку почула від друзів, що здалася модною. Не поспішайте заглиблюватися у тему, почекайте — якщо це випадковість, дитина сама про цю професію забуде. Натомість якщо мрія про якусь діяльність не сходить з вуст дитини півроку й більше, пошукайте відповідні студії чи творчі майстерні. До чого тут робота? Підліток, який, наприклад, відвідував художню студію, після її закінчення може знайти першу роботу при тій самій студії. Тоді долучення до дорослої праці буде найбільш легким та невимушеним.

Після 18 років

Після 18 років відчиняються двері до багатьох робіт, тому вже можна шукати діяльність за покликанням. Якщо ваша дитина навчається у виші, порадьте пошукати там і роботу, наприклад, при кафедрі.

Також допоможіть розібратися у питаннях підприємництва, відкриття власної діяльності — нині для початку власної справи не потрібні ані великі гроші, ані зв’язки, а лише розум та бажання.

Перевірені пропозиції роботи для студентів і школярів можна переглянути на Jooble: https://ua.jooble.org/работа-для-студентов-и-школьников

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: