Сучасні батьки дедалі частіше оформлюють дитині-підліткові власну банківську картку. Це чудовий крок, але варто завчасно попередити юного власника картки про шахрайські схеми. Хоча б про 6 найпоширеніших.

  1. «Банківська картка заблокована». СМС з саме таким змістом надходить на телефон. Далі написано, що для розблокування слід перетелефонувати на такий-то номер телефону. Наляканий підліток телефонує, офіційний голос у слухавці наказує повідомити ПІБ, номер та термін дії картки, CVV або CVC-код на звороті…

Попередьте дитину, що справжній банк не запитує такі дані. А якщо надходить СМС про блокування, телефонувати за зазначеним номером не можна. Нехай звернеться до вас (а ви — до служби підтримки банка!).

  1. «Вітаємо, ви виграли!». Таке повідомлення надходить як СМС чи у соцмережі. Щоб отримати цей привабливий виграш (ноутбук, Айфон), варто лише оплатити його пересилання. Попередьте, що при чесних розіграшах пересилання призів оплачують організатори.
  2. Дуже дешево з передоплатою. Дитина знайшла смартфон мрії за низьку ціну, але продавець вимагає зробити передоплату. Попередьте, що низька ціна — це «сир у мишоловці», і після переказу грошей такі «продавці» зникають.
  3. «Друже, позич грошей!». Таке повідомлення може надійти у соцмережі від друга. Мотиви різні: від «бракує мамі на подарунок» до «я потрапив у халепу». Радше за все це означає, що сторінку зламали шахраї.
  4. Сайт-клон. Повністю копіює дизайн соцмережі чи сайту банка, і таким чином краде логіни та паролі (це зветься «фішинг»!). Від справжнього сайту відрізняється однією буквою в адресі, що майже непомітно. Захист від фішингових сайтів — уважність і надійна антивірусна програма.
  5. Вкрадені фото. Шахраї знаходять фото привабливої дівчини чи хлопця, створюють профіль у соцмережі та починають листуватися з підлітком. Мета спілкування: отримати інтимні фотографії чи іншу інформацію, якою зловмисник починає шантажувати, вимагаючи грошей.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: