Наші діти унікальні! Це варто враховувати кожним батькам, ніколи не забувати про це й розуміти, що окрім зовнішніх дитячих дій, слів, які говорить малюк, у кожної людини існує внутрішній світ, неповторна душа, і дитина не виняток. Інколи вона й сама не може зрозуміти, що коїться з нею, допоможіть своїй донці чи сину з’ясувати це. Пограйте в чарівника на літаку, ракеті або просто з особистими крилами. Після цієї гри ви самі почнете краще розуміти свою дитину.

Отже, запропонуйте дитині провести казкове інтерв’ю: «Я — чарівник». Але враховуйте, що потрібно гратися лише віч-на-віч. Якщо в сім’ї двоє та більше дітей, необхідно проводити опитування з кожним наодинці. Тому оберіть відповідний час — і хай вам щастить…

1. Привіт, Матвій (ім’я дитини), уяви, що ти чарівник і вмієш літати, чи летиш на чомусь. Хто ти? Яке твоє казкове ім’я? На чому ти летиш? Це літак, ракета чи в тебе є крила? Зосередься, заплющ очі, поміркуй та дай відповідь.

2. У тебе є чарівна сила, що може будь-що. Що ти перш за все зробиш? Що зміниш? Чому? Це дуже важливий момент, адже це може бути найголовнішим, що хвилює дитину. Батькам потрібно і самим бути дуже уважними.

3. Ти летиш до школи (садочка). Ти сам чи з кимось? Що тут ти хочеш зробити? Як ти поводишся з учителями (вихователями) та дітьми? Що ти їм говориш? Що ти хочеш змінити? У чому ніколи не хочеш бачити змін? Чому?

4. Ти прямуєш додому. Що ти там бачиш і кого? Тобі подобається дома?  Що ти робиш там зараз? Чи хочеш щось змінити? А що ніколи не змінюватимеш? Що ти зробиш для всіх членів родини? Та чому саме це? (Назвіть усіх, а окремо зупиніться на питаннях стосовно кожного.)

5. А зараз ти полетів на тренування чи в розвивальний гурток. Ти хочеш туди летіти? Тобі подобається там? Що змінив би? А що залишиш без змін?

6. Ти прилетів на вулицю до друзів. Кого ти бачиш? Що вони роблять? Що ти їм говориш? Як ви граєте? Що ти зробиш для кожного?

7. Не забувай, що ти зараз чарівник, здатний змінити все що завгодно. У яку б тварину чи звіра ти хотів би перетворитися? Уважно послухай! Хто ти зараз? (Назвіть якомога більше різноманітних тварин: лев, кошеня, кіт, дельфін, морський котик, порося, кінь, крокодил, вівця, мишеня тощо.) На яких тварин ти ні за що не хотів би перетворитися?

8. Ти летиш над містом, над країною. А зараз бачиш усю наші планету. Щоб ти хочеш змінити? Чому?

9. Що ти вважаєш найгіршим у світі, а у твоїй сім’ї? А що, на твою думку, є найкраще на всій планеті та окремо у родині? Чому так уважаєш?

10. Ти знову спокійно летиш усюди, де хочеш. Бачиш іншого чарівника, який запитує тебе: «Кого ти любиш найбільше? Чому? Чи є люди, які тобі не подобаються? Чому?»

11. Кому б ти хотів зараз зробити щось дуже добре? Кому саме і що це буде? Чому ти так вирішив?

12. Яке найголовніше бажання ти б здійснив для себе? Чому ти обрав саме це? А чого ще тобі бракує? Чому?

13. Ти можеш стати дорослим чи маленьким, або залишитися таким як зараз. Яким би ти хотів стати та чому?

14. Тобі сподобалося бути чарівником? Ми добре помандрували літаючи. Але це була казкова гра, а кожна казка закінчується. Наша історія добігла кінця. Зараз ти знову звичайний хлопчик. Але час рушати додому. Ти знову Матвій Сергійович Іванов (ПІБ вашої дитини). До речі, тобі подобається твоє ім’я та по батькові? Якщо ні, то чому? Як би ти хотів, щоб тебе звали?

15. Зараз налаштуй себе, уже від себе, а не від казкового чарівника, дай відповідь на ще кілька запитань. Чого, по-твоєму найбільше бояться всі діти? Чого боїшся ти?

16. Чому діти відчувають щастя та радість? А ти щасливий? Чому так гадаєш?

17. Що тобі найбільше подобається у твоєму житті? А що найбільше не подобається?

18. Який день ти вважаєш найкращим у твоєму житті? Чому? Який — найгірший?

19. Чи важко бути дитиною? А дорослим? Чому?

20. Що слід зробити батькам, аби ти ніколи не плакав?

Такі «подорожі» у внутрішній світ дитині у формі опитування від чарівних, вигаданих до реальних важливих питань допомагають батькам краще зрозуміти дитячу поведінку в певному випадку. Аналіз опитування допоможе також виявити дитячі страхи та проблеми, про які дитина мовчить. Запишіть усі відповіді, якщо не впораєтеся розшифрувати самостійно, зверніться до спеціаліста. Подібні бесіди зближають та зміцнюють емоційний контакт батьків і дітей, створюють гармонійну атмосферу в сім’ї.  

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: