Коли малюкові виповнюється рік, його життя стрімко змінюється, тож не випадково цей період є таким визначальним. Саме в цей час малюк швидко освоює ходьбу, складні рухи, вимовляє перші слова, активно вивчає навколишній світ. На допомогу батькам ми підготували добірку основних навичок та особливостей розвитку малюків одного року.

Загальна моторика

Дитина опановує ходьбу, тримається у вертикальному положенні. Розвивається координація рухів — від повільних і неточних до більш швидких і чітких. Дитина може нахилятися, присідати, переступати через невеликий предмет. До двох років за легкої підтримки дорослого спускається сходами, піднімається сама. Кидає м’яч, стрибає на місці, крутить педалі триколісного велосипеда. Може сісти на стільчик і самостійно встати. Залазить і злазить із дивана без допомоги.

Дрібна моторика

По черзі використовує ліву і праву руки. До 18–24 місяців одна з рук стає провідною. Опановує дрібні рухи кистю руки. Обертає кубик, витрушує предмет із пляшки. Складає палички в коробку. Може креслити олівцем, затиснувши його в кулачку. Малює точки і лінії. Перегортає сторінки в картонній книзі.

Сприйняття

Дитина сприймає навколишній світ через наочні практичні дії з предметами. Диференціює більше ознак і властивостей предметів (збільшується діапазон сприйманих звуків, зорових образів і тактильних відчуттів). Освоює відмінності предметів за формою, величиною, кольором. У два роки дитина може розрізняти 4–6 контрастних форм, добирати за зразком однакові кольори, орієнтуватися в трьох контрастних величинах.

Увага

Дитина утримує інтерес у грі протягом 3–5 хвилин, іноді довше. Увага мимовільна.

Основний вид діяльності

Предметно-маніпулятивні дії з предметами. Практичні дії. Наслідування дорослого як спосіб навчання. Дитина може відтворити такі дії: нагодувати, покупати, вкласти спати ляльку (використовує ляльку, чашку, ліжечко, ванну), побудувати вежу або потяг із кубиків, нанизати на піраміду декілька кілець. Розкриває трискладну мотрійку, використовує метод «спроб і помилок», шукаючи відповідну частину мотрійки. Вставляє маленьку пасочку у велику.

Пам’ять

Запам’ятовування мимовільне. Характерне упізнавання знайомих предметів. Поступове пасивне запам’ятовування слів (збільшення словникового запасу). Розуміє коротку розповідь без показу про події, що були в досвіді дитини. Орієнтується в знайомій місцевості.

Продовження у наступному пості!

Бажаєте дізнатися, як розвивати і виховувати дитину з урахуванням віку? Корисні поради та рекомендації психолога шукайте у нашій книзі «Мені 1».

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: