10 ключових порад щодо спілкування з підлітком висвітлила у своєму блозі психоаналітик та автор тренінгів для підлітків Марія Гончаренко.

1. Припиніть виховувати, почніть думати про себе.

 

Починати проводити виховні бесіди у підлітковому віці  справа марна. Краще батькам звернути увагу на свої почуття, з’ясувати, що саме потрібно їм самим.

Людина буде поводитися як дитина, доки до неї буде таке ставлення. Не намагайтеся винайти велосипед спілкуйтеся із підлітком так, як ви говорите з будь-ким з ваших родичів.

2. Не акцентуйте увагу на своїх почуттях.

 

Звісно що у стосунках з дітьми і дорослими техніка «Я-висловлювання» є вкрай ефективною. Але не з тінейджером. Підліток просто вас не почує та знехтує вашими словами, та ще й може нагрубити у відповідь. Краще зачекайте років так 10, а потім, бажано з гумором, розкажіть про все, чого ви натерпілися.

3. Не потрібно драматизувати.

 

Ну хто з нас у підлітковому віці не переживав через зовнішність, розчарування та нерозділене кохання? «Всі ми там були»! Тож не варто драматизувати через вкрай бурхливі емоції тінейджера. Не намагайтеся впливати на них своїми словами, адже це марна справа, вони вас проігнорують.

Краще розкажіть про свій досвід, про те, через що переймалися ви, коли були підлітком. А головне — наголошуйте, як ви розв’язали цю ситуацію.

4. Не з’ясовуйте, хто головний!

 

Звісно що у родинній ієрархії головують батьки, бо саме вони є відповідальним за все, що відбувається. Через це цілком нормально, що дорослі встановлюють свої правила. Але не варто постійно нагадувати підліткові про свою перевагу, тим паче — не акцентуйте на цьому увагу.

5. Жіночій конкуренції — правильне русло.

 

Конкуренція, що чітко усвідомлює мати, перетворює її на мудру жінку. Вона допоможе доньці зробити свої недоліки перевагами, а переваги демонструвати із гідністю.

Не варто зовсім уникати розмов про зовнішність: коли тінейджерам немає до кого звернутися і запитати поради, вони підпадають під соціальний вплив. Через це поширюється відсоток захворювання на анорексію серед дівчат-підлітків.

6. Станьте життєвим екскурсоводом!

 

Такими є підлітки: коли ми намагаємось їх контролювати і виховувати, вони роблять усе наперекір. Поставте себе на місце екскурсовода, але життєвого. Не повчайте, а розповідайте. У віці тінейджера необхідно розповідати йому про все: від абортів до долі племен у Африці, які вимирають.

Якщо ж син або донька навідріз відмовляються дослухатися до ваших слів, то не набридайте доріканнями, краще наводьте приклади поганої поведінки та її наслідків, доки не почуєте від своєї дитини: «Та зрозумів я вже. Немає в мене проблем з алкоголем. Заспокойся».

7. Потяг розмов про секс і алкоголь давно минув.

 

Розмови про негативний вплив алкоголю і наркотиків, а також бесіди щодо статевих стосунків необхідно проводити у молодшому віці. Підлітки з виром емоцій і гормональними стрибками навряд чи дослухатимуться до вас. У цьому віці вже складається думка та правила поведінки стосовно «дорослих» тем.

Якщо вже  і говорити про секс чи алкоголь, то робити це не словами, а вчинками. Як можна постійно розповідати та карати за куріння, якщо мама або тато викурюють пачку цигарок за день? Будьте прикладом! Якщо у вашій родині алкоголь прийнято вживати лише на свята, то введіть санкції за порушення родинних правил.

8. Більше прав — більше відповідальності.

 

Коли тінейджер висловлює своє бажання щодо розширення власних прав  це звісно супер. Але водночас він має усвідомлювати, що відсоток його відповідальності також зростає. Не можна просити про якусь річ, що коштує як місячна зарплатня батьків, водночас ставитися до цієї речі як до брухту. Підліток має поважати чужу працю.

У цьому віці також потрібно формувати навички відповідальності за родину та за її благоустрій. Якщо підліток не працює, то він може легко допомагати у хатніх справах: прибрати у своїй кімнаті, сходити до крамниці за продуктами, викинути сміття тощо.

9. Соціальні мережі як портал до підлітка

 

У жодному разі не порушуйте особисті кордони тінейджера. Перевіряти сторінку у соцмережі, а тим паче читати його листування з друзями — табу. Ви можете використовувати соціальну мережу для того, аби ділитися там своїми враженнями, почуттями та висновками.

Не знаєте як? Ваша донька приготувала для вас вечерю: зробіть знімок та викладіть його до мережі із постом про те, як ви пишаєтесь своєю хазяйновитою донькою, яка про вас піклується. Підлітки дуже рідко здатні вислухати вас, але викладений вами пост вони напевне побачать!

10. Призначайте місце критиці.

 

Критика має місце бути у стосунках між батьками і підлітком. Але пам’ятайте про кордони — не дозволяйте грубіянити та плутати критику із відвертим хамством.

Тінейджер має право висловлюватися. Не ображайтеся на нього за це. Усі ми не ідеальні, тому припускатися помилок може кожен. Просто дослухайтеся до свого сина чи доньки. Можливо, їхні зауваження допоможуть поліпшити, зміцнити стосунки і розв’язати конфліктну ситуацію.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: