Ми традиційно розглядаємо батька як «№ 2», відводячи перше місце матері. Отже, батько менш значущий? Насправді роль батька в житті сина або доньки значно важливіша, ніж ми уявляємо.

Пропонуємо вашій увазі сім нещодавніх наукових відкриттів, що стосуються впливу батька, зокрема всіх етапів розвитку дитину, від зачаття до дорослішання.

Ще в 1970-х роках психологи й педагоги вважали, що роль батька в розвитку дитини незначна. З одного боку, тоді ще не провели достатньо досліджень, щоб стверджувати зворотне, а з іншого — даних не існувало саме тому, що ніхто цією темою особливо не цікавився.

Сьогодні з’явилися серйозні роботи психологів, біологів, соціологів і нейрофізіологів, які вивчають батьківство. У книзі «Чи важливі батьки?» відомий науковий журналіст Піл Реберн наводить сім видатних відкриттів, що змінюють звичний погляд на батьківство.

Зачаття: боротьба за ресурси

Біолог з Гарвардського університету Девід Хейг з’ясував, що батьківські й материнські гени по-різному поводяться в ембріоні. Батьківські гени змушують плід витягати максимум живильних речовин і енергії з організму матері, навіть шкодячи її здоров’ю. Материнські гени, навпаки, намагаються обмежити харчування дитини в утробі, захищаючи матір.

Хейг пояснює це тим, що материнські гени «кровно зацікавлені» у виживанні й благополуччі матері, а батьківські гени «прагнуть», щоб їхній дитині приділялося якнайбільше материнських сил і ресурсів.

Вагітність: зниження ризиків

Дотепер уважалося, що під час вагітності батько ніяк не може впливати на дитину. Нещодавнє дослідження, проведене у Флоридському університеті, засвідчило, що це не так. Діти, чиї батьки перебували поруч із матір’ю під час вагітності, рідше народжувалися недоношеними або з недостатньою вагою. Ризик померти в перший рік життя в цих дітей був у чотири рази нижче. У майбутніх матерів за відсутності поруч батька дитини підвищувався ризик таких ускладнень, як анемія й гіпертонія.

Пологи: присутність чоловіка полегшує страждання

Як свідчать дослідження, якщо чоловіки присутні під час пологів, жінки менше скаржаться на біль і рідше вимагають знеболювальне. Вони навіть плачуть рідше. У свою чергу чоловіки, присутні під час пологів, наголошують на більшій прихильності до своїх дітей та активніше беруть участь у догляді за ними. Як пише Реберн, дозвіл батьків бути присутніми під час пологів «мав багато позитивних результатів, яких ніхто не очікував».

Післяпологова депресія: маловідомий ризик

Батьківська присутність поруч із малюком у перші місяці життя особливо важлива — це багато в чому визначає його подальшу долю. Причому поруч повинні перебувати і мати, і батько. Якщо батько страждає післяпологовою депресією (за даними Реберна, кожний десятий чоловік), це, природно, заважає налагодити емоційний зв’язок з дитиною. Діти батьків, які страждали важкою формою післяпологової депресії, в 8 разів частіше мають проблеми з поведінкою і в 36 раз — у спілкуванні з однолітками.

Від 1 до 3 років: присутність батька зменшує агресивність дитини

Дослідники з Оксфордського університету спостерігали за дітьми з першого року життя. З’ясувалося, що діти, чиї батьки приділяли їм мало уваги, у майбутньому частіше були агресивними. Причому незалежно від того, скільки часу їм приділяли матері.

Шведські вчені підсумували дані 24 досліджень, що стосуються ролі батька й матері у вихованні. Висновок: якщо батьки допомагали доглядати за дитиною, грали з нею, брали із собою в поїздки й на пікніки, їхні сини й доньки мали менше проблем з поведінкою в ранньому й підлітковому віці.

Раннє дитинство: хто вчить нових слів

У розвитку мовлення батьки відіграють важливішу роль, ніж матері. Дослідники порівнювали роль батьків у розвитку мовлення в сільських дітей з бідних родин. Шестимісячні діти, яким батьки регулярно читали, до 3 років досягали помітної виразності мовлення й частіше використовували слова з батьківського, а не материнського словникового запасу. Причому це не залежало від рівня освіти матері й особливостей її усного спілкування з дітьми.

Вочевидь, причина в тому, що матері проводять із дітьми більше часу й використовують слова, які діти добре знають, тоді як батьки, менш обізнані про мовленнєві можливості дітей, використовують ширший словниковий запас.

Підлітковий вік: батьківський запах

Багато років розуми еволюційних біологів хвилювала загадка: чому дівчатка, які виросли без батька, раніше досягають статевої зрілості й частіше вагітніють у підлітковому віці? Психолог Сара Хілл із Техаського християнського університету вважає, що відсутність батька дає донькам підсвідомий сигнал: чоловіки не залишаються з жінками надовго, тому жінці потрібно швидко знаходити партнерів. Гени, по суті, підштовхують таких дівчаток до раннього статевого дозрівання.

Джерелом цього сигналу може бути запах батька. В експериментах із тваринами було доведено, що постійний вплив батьківських феромонів гальмує статеве дозрівання.

Утім, багато чоловіків напевно повторять слідом за Реберном (до речі, батьком п’ятьох дітей): «Я радий дізнатися, що моя присутність допомагає дітям. Але я проводжу з ними час не тому. Я просто люблю їх».

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: