Літо промайнуло так швидко, що ми не встигли озирнутися. На календарі вже вересень. До школи не йдуть хіба що малюки, яким ще не виповнилось шести. А решта зібралися хто в перший, хто в п’ятий клас, а хто і взагалі в одинадцятий. Найскладніше доводиться першокласникам. Адже для них усе нове, незвичайне і цікаве, але при цьому складне і таке, що трохи лякає. Напевно ви вже розповіли дитині про школу, про те, що там будуть нові друзі, учителі, а не вихователі, уроки, а не заняття, а ще перерви, оцінки і багато чого іншого. Усе це важливо і треба для того, щоб дитині було легше налаштуватись і пристосуватись до шкільного життя, або, як кажуть психологи, адаптуватись. Чого треба навчити дитину заздалегідь, щоб адаптація відбувалась якомога легше? Звичайно, її треба навчити спілкуватися з однолітками, діяти за правилами, дотримуватись режиму дня тощо. А ще дуже важливо навчити учня самостійно збиратися до школи.

Не забувайте про те, що ваш першокласник ще малий. Він поки що не має хорошого почуття часу, йому складно робити те, що нам, дорослим, здається елементарним. Він не розуміє, що означають ваші слова «ми спізнюємося», тобто не може зрозуміти, наскільки швидше йому треба щось робити, щоб не запізнитися. І якщо ви візьметесь за навчання самостійності 31 серпня, а то і 1 вересня, результату можете досягти не дуже скоро. Найкраще розпочинати ще з дитячого саду.

Так, збирати портфель ще не треба. Та акуратно скласти свій одяг у шафку або на стільчик уже час.

Наші поради стануть у пригоді не лише батькам першокласників, а й усім мамам і татам дошкільників.

Готуємося з вечора

Краще приготуватися до школи з вечора. Як показує досвід, уранішні збори сповнені сум’яття і плутанини. Та й сонна дитина ледь концентрує увагу на тому, що треба покласти в портфель. Отже, привчаємо дитину збирати речі і готувати одяг з вечора, наприклад, після того, як вона виконала домашні завдання або повернулась з тренування, або перед сном.

Як акуратно i швидко вдягтися

Зазвичай, малюка до школи готує мама. Це вона стежить за тим, щоб одяг був чистим, відпрасованим, не рваним. Та вже час привчати дитину дотримувати порядку в шафі з одягом, не кидати свої речі, а акуратно складати їх або розвішувати на плічках. Якщо дитина ходить до школи в шкільній формі, треба обов’язково відвести для неї зручне місце, показати його дитині, пояснити, як користуватися плічками або як правильно скласти одяг на поличку. Спочатку робити це треба разом з малюком. Тоді він навчиться складати свій одяг акуратно і вранці йому буде легко зібратися до школи.

Як швидко зiбрати портфель i нiчого не забути

Спершу подбайте про те, щоб портфель вашого першокласника був зручним — не великим, не маленьким, не занадто важким і ще не занадто безформним, інакше зошити і книги в ньому зібгатимуться.

Складати зошити в теку, олівці в пенал навчити малюка дуже просто. Головне — щоб у пенала і в теки були зручні застібки. Покажіть дитині, як акуратно складати книги в портфель. Розкажіть, як зрозуміти, які підручники і зошити знадобляться завтра. Для цього повісьте розклад на стіну біля столу, за яким малюк готуватиме домашні завдання.

Покажіть, як перевіряти за розкладом.

— Бачиш, на першому уроці в тебе письмо. Поклади, будь ласка, прописи в теку. Другий урок — математика. Поклади, будь ласка, підручник з математики в портфель, а зошит з математики — у теку.

Як нiчого не забути

Через розсіяну увагу і збільшене навантаження першокласники можуть нерідко забувати свої речі, залишати їх удома або, навпаки, забувати в школі. Збирати портфель, акуратно вдягатися їм теж нелегко.

Чого важливо навчити дитину до школи, щоб нічого не забути?

♦ Шнурувати шнурки швидко і правильно (не потрібно замінювати їх липучками або змійками).
♦ Застібати і розстібати ґудзики (не замінювати «блискавками»).
♦ Правильно надівати одяг, розрізняти лице і виворіт.
♦ Виконувати дії послідовно.
♦ Стежити за часом (важливо навчити дитину орієнтуватися в часі хоча б у межах години-півгодини або за допомогою піскового годинника).

Як заощадити час

Учіть дитину тайм-менеджменту змалку. Зібратися швидко і якісно краще, ніж повільно і неякісно. У заощаджений час краще погуляти або переглянути мультик, почитати або пограти. Тому спочатку навчіть дитину обмежувати час, який вона витрачає на ту чи іншу дію. Наприклад, повідомляйте, що в дитини є десять хвилин, щоб скласти свій одяг, або п’ять хвилин, щоб скласти портфель.

Як не запiзнитися

Навіщо треба збиратися швидко і акуратно? Щоб мати охайний вигляд, нікуди не спізнюватися і нічого не забути. Великий годинник у дитячій кімнаті і на кухні — ваші друзі, якщо ви хочете навчити дитину бути пунктуальною. Показуйте дитині, скільки часу в неї залишилось до виходу, учіть орієнтуватись за годинником. Проте не слід приділяти цьому надто багато часу, адже так недовго виростити з дитини тривожного дорослого. ”

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: