Частина 1.

Сепарація — це природний процес. Дитина дорослішає, стає самостійною, незалежною, вільною у своєму виборі. Недаром кажуть: «Діти — це гості у нашому житті. Виховай, допоможи знайти свій шлях, і відпусти…».

Діти стають самостійними не тоді, коли їм виповнюється 18. Процес сепарації відбувається поступово, від самого народження, крок за кроком. Як допомогти дитині стати самостійною та незалежною? Розгляньмо етапи сепарації та особливості, якими вони супроводжуються.

1–3 роки життя

Від самого народження немовля вже багато чого робить самостійно: дихає, спить, їсть… Прагнення до самостійності закладено у нас на самому початку. Так, батькам хочеться оточити дитину турботою, захистити ледь не від усього світу та в усьому допомагати. Ми часто робимо щось «за» чи «замість» дитини: подаємо речі, годуємо з ложечки, носимо на руках. Але одного разу малюк почне говорити своє тверде «Я сам!». Дайте йому цю можливість учитися бути самостійним.

3-й рік життя

Це період усвідомлення власного «Я», який ще так і називають — період «Я сам». Це час кризи трьох років. Дитина робить ще декілька кроків до відділення від батьків у бік самостійності. Батькам потрібно прийняти те, що перед ними вже не немовля, а маленька людина, яка вже може заявляти про свої бажання та визначати межі особистого простору. Допомагайте та заохочуйте прагнення дитини зробити щось самій. Якщо у неї щось не виходить: не робіть ЗА неї, просто допоможіть. До речі, дитяча істерика та бунт найчастіше є реакцію саме на те, що батьки позбавляють необхідної свободи.

4-6 років

Потрапляння до соціуму — це наступний етап сепарації. Дитина знайомиться, у неї з’являються друзі, нові знайомі. Також дитина починає переймати на себе різні соціальні ролі та професії через гру. Це їхня перша репетиція поведінки в соціумі. Батькам потрібно навчитися виступати у ролі дипломата, коли справа доходить до дитячих конфліктів. Допомагайте малюкові ставлячи навідні питання: «Через що посварилися? Що відчуваєш?» Дитина має навчитися самостійно розв’язувати ситуацію.

 

Продовження — у наступній статті.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: