Смоктання пальців немовлям розчулює дорослих. Так батьки розуміють, що дитина голодна чи засумувала, і швидко виправляють ситуацію. Але іноді є патологічне смоктання пальця. Дитина дорослішає, їй виповнюється 2–5 років, а погана звичка не зникає. Як діяти батькам? Як відучити дитину від цього?

     1. Потрібно реагувати на смоктання пальця якомога раніше. Хоча багатьом і здається, що нічого страшного тут немає. Необхідно не полишати без уваги таке явище, адже було зафіксовано, що в дитячих будинках у дітей від тривалого смоктання спотворювалася фаланга пальця. Він ставав тоншим, потребував лікування, адже дитини майже «з’їдала» його до самої кістки.

     2. Потрібно знайти причини, чому дитина смокче палець. Зазвичай батьки шукають способи, як відучити дитину від цієї поганої звички, узагалі не беручи до уваги причини. А причини дуже різні. Найпростіша — дитина хоче їсти (навіть у 2–3 рочки таке буває), найскладніша — дитина зазнала стресу, не відчуває щирої батьківської любові, лише відчуття самотності чи нервового збудження.

     3. Потрібно завжди спокійно відволікати дитину від смоктання пальця, але з дією. Не слід сварити та кричати: «Скільки можна пальці до рота тягнути! Негайно виймай!». Малюк послухається, засмутиться, може почати плакати та запевняти: «Я більше не буду!», але за кілька хвилин знову потягне пальці до рота. Необхідно просто відволікати, а самим брати та витягати пальці з рота, запропонувавши, наприклад: «Дай мені ручки, зараз пограємося!» Завжди зацікавлюйте чимсь дитину.

     4. Потрібно дотримувати певної регулярності. Звичка формується, як зазначають науковці за 21–24 дні. Тому якщо ви сьогодні стежите за тим, щоб дитина не смоктала палець, а наступного дня не берете це до уваги, ваші зусилля марні. Узялися за справу, тож нехай дії будуть систематичними, а не випадковими. Водночас неможна зациклюватися на цьому. Слід діяти так, аби дитина нічого не підозрювала.

     5. Потрібно знати, що смоктання пальця може перерости в гризіння нігтів. Якщо ви не відучите дитину смоктати палець, на вас чекає боротьба з сином чи донькою, яка має нігті як «обрубки» та ще й часто заражається глистами. Адже, як відомо, під нігтями окрім бактерій може бути будь що.

Відучить дитину також облизувати пальці після смачної їжі, адже це не лише некрасиво, але й сприяє сформуванню звички смоктати палець.