Так буває. Ваша дитина спокійно грається на ігровому майданчику. Інша дитина просить у неї погратися іграшкою й отримує відмову. Зчиняється галас на пів району.

Стрімко біжить бабуся «ображеної» дитини. Ви чуєте, як вашу дитину починають сварити: «Так чинити не можна!», «Потрібно ділитися, бо інакше з тобою ніхто не гратиме!». Залишитись осторонь тут точно не вийде. Які існують правила?

Коли вашу дитину сварить інший дорослий, вона лякається, втрачає відчуття безпеки. Максимум, на що має право сторонній,— зробити дитині чесне зауваження, якщо цього потребують обставини. Але вичитувати, кричати, торкатися вашої дитини не може ніхто! Те саме маєте пам’ятати й ви стосовно інших дітей.

Для збереження відчуття безпеки у дитини потрібно захистити її від дорослого, який їй загрожує. Так рівень стресу значно знизиться.

Пам’ятайте, що у будь-якій ситуації, ви є взірцем ПРАВИЛЬНОЇ моделі поведінки, зокрема під час конфлікту. Тож не розпалюйте пожежу, а ввічливо привітайтеся з іншим дорослим, запитайте його ім’я. Демонструючи повагу й спокій, з’ясуйте обставини конфлікту.

Якщо ваша дитино дійсно порушила особисті кордони іншої дитини (штовхнула її, відібрала іграшку тощо), перепросіть. Не сваріть дитину у присутності інших! Удома обговоріть з нею цю ситуацію та проаналізуйте її разом. Дитина має сама зрозуміти, що вчинила не так. На допомогу пропонуємо книги «Розвиток емоційного інтелекту», де розглянуто різні ситуації, що допоможуть дитині навчитися дружити, миритися, вибачатися тощо. 

Якщо діти дружать, то домовтеся з її батьками, щоб, у разі конфліктної ситуації, повідомляли про це вам. 

Стаття за матеріалами дитячого лікаря-невролога Олександра Мірошникова. 

Посилання на нього в фейсбук: @pediatric.neuro

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: