Шановні батьки, якщо хочете, щоб дитина змогла в майбутньому реалізувати себе і досягти успіхів, розвивайте її емоційний інтелект. Мабуть, у кожного з вас є такий однокласник-двієчник, який досяг неймовірних успіхів у житті, і на противагу йому відмінник-заучка, який усе життя пливе за течією та особливих досягнень не має. Ситуація надто поширена. Пояснити її може рівень розвитку емоційного інтелекту.

Емоційний інтелект є в кожного. Рівень емоційного інтелекту визначає, чому одні люди успішніші ніж інші. Його можна і потрібно розвивати впродовж усього життя. Людина з низьким емоційним інтелектом зневірюється в складних обставинах, а з високим — швидко знаходить рішення. У вас, мабуть, постає питання, який рівень емоційного інтелекту у вашої дитини.

Як визначити рівень розвитку інтелекту? Не існує тесту, що міг би допомогти це зробити. Але ви можете проаналізувати, як у вашої дитини розвинені такі вміння:

  • розуміння своїх емоцій і почуттів;
  • залежність від них та вміння ними управляти;
  • розуміння почуттів оточуючих;
  • здатність використовувати потрібні саме в певний час емоції.

Розгляньмо кожне вміння окремо, зважаючи на те, як може мислити дитина.

«Я упевнений, розумний, знаю свої сильні й слабкі сторони». Приблизно так уважає людина з хорошим розвитком емоційного інтелекту. Вона впевнена, адекватно оцінює свої можливості. Якщо школяр надто сором’язливий і невеселий — це привід замислитися. Це означає, що людина не може розібратися в собі й своїх почуттях, причинах свого поганого настрою.

«У моїх бідах постійно хтось винен». Якщо ваш малюк постійно на все скаржиться — це також може свідчити про низький рівень розвитку емоційного інтелекту. Навіть якщо за цілий день трапилося багато позитивних моментів, дитина може не помічати їх, а лише «бубніти», що щось «не так». Це пояснюється звичкою постійно відчувати негативні емоції, а скарги ніби допомагають дитині відчути якесь полегшення.

«Я зможу все вирішити сам, у мене все вийде». Навіть якщо дитина не промовляє схожих слів, але діє в різних ситуаціях упевнено, без метушні, то це свідчить про те, що вона вміє володіти своїми емоціями, а отже, зможе позбавлятися страхів, сумнівів, мотивувати себе. Це дуже важливе вміння для розвитку емоційного інтелекту.

«Я співчуваю тобі». До цього вміння належать:

  • здатність визнавати й задовольняти потреби оточуючих, членів родини, друзів, сприймати емоції, зображені не тільки на обличчі людини, але й в її голосі, а також у художніх роботах;
  • уміння розрізняти справжні емоції від награних, нещирих;
  • навички розв’язання конфліктних ситуацій.

Це також важливий показник високого емоційного інтелекту.

«Я вмію адекватно оцінювати ситуацію».  Поспостерігайте за дитиною. Чи може вона створювати сама позитивний настрій незважаючи на обставини, або чи вміє бачити в певній події як негативні, так і позитивні сторони. Це є ще однією ознакою високого рівня емоційного інтелекту.

Усвідомлюємо кожен день. Ви зможете легко визначити, наскільки добре розвинена ваша дитина: чи пливе вона за течією, чи усвідомлено проводить кожен свій день — показник також і вашого устрою життя.

Отже, якщо ви впевнені, що дитині варто підвищити емоційний інтелект, використайте вправи й ігри, проведіть бесіди, змініть свій образ життя. Якщо дитина вмітиме чітко розуміти себе, свої наміри, бажання, почуття, їй вдасться ефективно взаємодіяти із зовнішнім світом, досягати поставленої мети та успіху.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: