Щоразу, коли ми ставимо дитині питання «чому?», ми вчимо її брехати
І справа зовсім не в тому, щоб припинити ставити дитині запитання або більше не спонукати її до дії. Просто робити це слід інакше.
«Чому ти не пишеш? Чому ти не одягаєшся? Чому ти не їси?»
Чому, чому, чому… А що відчуваєте ви, коли вас запитують «чому ти…»? Правильно: розгубленість, образу або злість. У дитини такі питання викликають аналогічні почуття. Щоб відповісти, їй потрібно придумати мотив своєї поведінки. Саме тому щоразу, коли ви цікавитеся «чому?», то вчите дитину брехати. Часто навіть дорослий не усвідомлює те, чому він вчинив так, а не інакше. А ви прагнете отримати переконливу відповідь від дитини?
Я вірю, що ви прагнете іншого. Так і спробуйте інакше: «Я бачу, що…», «Я відчуваю, що…», «Я допоможу…». Наприклад: «Я бачу, що ти не виконуєш домашнє завдання»; «Я відчуваю, що ти не знаєш, із чого почати (що ти стомився, що ти переживаєш). Я можу тобі допомогти?»
Або хоча б замініть питання «чому?» на запитання «як?». Замість запитання «Чому ти розбив шкільний унітаз?» запитайте: «Розкажи, як ти це зробив». Замість «Чому ти не розв’язуєш задачу з математики?» — «Як (із чого) почнеш?»