Як формувати норми поведінки дитини, але не «нагородити» її комплексами у інтимній сфері? На найпоширеніші питання батьків відповідають психологи та сексологи.

«Чи шкідливо, коли дитина у 5 років бігає голяка на пляжі чи у присутності гостей?»

Поведінку дитини спочатку визначають норми, прийняті у сім’ї. Якщо дорослі звикли ходити вдома у білизні чи взагалі без неї, дитина може не розуміти чітко меж дозволеного на людях.

Психологи радять навіть удома, навіть якщо діти малі, усім членам сім’ї ходити одягнутими; не слід ходити у самій білизні, у розкритих халатах тощо. Підтримувати пристойний вигляд повинні і тато, і мати, незалежно від статі дитини. Якщо ж дитина вибігає без одягу у присутності сторонніх, пояснюйте, що так робити не слід: «Ми — люди, а люди ходять в одязі».

«Як діяти, коли діти роздивляються статеві органи одне одного, торкаються їх?»

Потрібно розуміти, що це зацікавлення цілком нормальне. Якщо ви помітили таку поведінку дитини, скажіть, що розумієте її й теж свого часу цікавилися статевими відмінностями — та запропонуйте краще роздивитися все у анатомічному атласі (якщо вдома ще нема такої літератури, радимо придбати, стане в пригоді багато разів).

«Що робити, коли донька каже, що стане дружиною тата замість мами?»

У 4–5 років у дітей починається перший етап формування сексуальності. Розуміння відносин між представниками різної статі дитина бере з найдоступнішого прикладу — власних батьків. Дівчинка починає «конкурувати» за батька.

Лякатися не слід; зазвичай батьків непокоїть, що дівчинка кокетує з татом, намагається поцілувати його у губи, набуває «спокусливих» поз. Але дитина не усвідомлює повною мірою, що вона робить, тому не слід сварити її, вжахатися.

Немає сенсу й говорити про інше, пориви дитини від цього нікуди не зникнуть. Спокійно поясніть доньці, що вона чудова, але у тата вже є кохана жінка — це мама. А коли дівчинка підросте, вона обов’язково зустріне чудового хлопця, з яким створить власну сім’ю.