Найчастіше дитина після розлучення батьків залишається з матір’ю. У батька ж з часом з’являється нова сім’я, що вносить додаткове сум’яття в душі дитини, значно ускладнюючи стосунки колишнього подружжя. Чи дозволяти дитині бувати в новій сім’ї батька? Як пояснити, хто ця нова жінка? А якщо у них з’явилася дитина? Ці зовсім не дитячі запитання потрібно якось адаптувати до розуміння малюка — чи вже не малюка.

Перший постулат, що потрібно пам’ятати обом сторонам: колишніх батьків не буває! Навіть після розлучення вони все одно залишаються батьком і матір’ю, обоє так само відповідають за виховання.

Спільне виховання різних людей

Дуже важливо домовитися про спільну стратегію виховання. Чим годувати дитину, які саме мультики їй переглядати, як одягати, гуляти тощо. Аргументуйте ваші вимоги тільки користю і шкодою для дитини.

Найгірше, коли в новій сім’ї з будь-яких міркувань дитині дозволяють те, чого не можна вдома. Терпляче і поступово, поки дитина не зрозуміє, пояснюйте їй мотивацію певних заборон. Мета: домогтися, щоб дитина сама хотіла поводитися правильно, незалежно від того, можна їй це або ні. Скажімо, сама розуміла б, навіщо потрібно складати речі акуратно.

Не бачити, не чути, не знати

Незважаючи на сварки з дружиною, татусі не завжди забувають про дитину після розлучення. І коли поруч з колишнім чоловіком з’являється нова жінка, батько хоче познайомити її зі своїм малюком. Перша реакція більшості мам — заборонити подібне спілкування. Це зрозуміло: в дитинстві закладаються уявлення дитини про сім’ю, і хочеться, щоб вона в майбутньому знайшла надійну пару на все життя.

На жаль, практика свідчить: якщо у батька є таке бажання, ізолювати крихітку від його нової сім’ї марно, адже випадково або навмисно, але вони зіткнуться і познайомляться на прогулянці, в дитячому садку, школі та ін. Адже і у мами з часом з’явиться новий чоловік, не приховувати ж його від власної дитини до кінця днів!

Ваші пояснення для дитини мають бути короткими, нейтральними, без емоцій і оцінок. Негативу і так вистачає в душі дитини, тож вам необхідно її заспокоїти. «Тепер нам з татом краще жити окремо. Але ми будь-що тебе любитимемо».