Психотерапевти-практики радять закладати фундамент майбутнього успіху дитини від самого народження. Насправді сюди входять звичайні базові речі, які, ми впевненні, робить кожен із вас. Коли дитина дорослішає, вона набуває певних навичок та звичок, а від якихось позбавляється. 

У минулому пості ми розглянули поняття успіху та з’ясували, від чого залежить майбутній успіх дитини. Радимо ознайомитися з ним, перш ніж читати далі. 

Зараз розгляньмо складові успіху, які закладають батьки залежно від віку дитини. Також дізнаємося, що дитина набуває, якщо все проходить правильно (позначка «+») або коли щось йде не так (позначка «–»). 

До народження

Батьки транслюють свідоме бажання мати дитину, планують вагітність, вивчають тему виховання тощо. У майбутньої дитини формується ствердження «Я — бажана. На мене чекають».

Який результат: 

+ Базова довіра до світу, відчуття безпеки та спокою.
– «Я не повинен був з’явитися».

0–1 рік

Перший емоційний контакт із мамою, через який дитина вчиться насолоджуватися життям, отримує перші почуття до навколишнього світу. У дитини формується ствердження «Я є. Мене сприймають. Я потрібен».

+ Бажання жити.
– «Я зайвий». 

9 місяців – 1,3 роки (у цьому віці дитина психологічно готова до відлучення від ГВ) 

У цей час здебільшого відлучають від грудного вигодовування. У дитини має сформуватися розуміння «У мене є зубки. Я буду їсти як дорослий».

+ Перший досвід втрати об’єкта, розчарування.
– Схильність до депресії та залежності. 

1–2 роки 

Батьки підтримують цікавість дитині на шляху її пізнання світу, заохочують її активність, не заважають самостійності та автономії.

У дитини формується розуміння «Я — сам. Я пізнаю світ. У мене є цікавість. Я відкриваю світ самостійно».

+ Радість бути собою. Свобода пізнання та дослідження довколишнього світу. Схвалення активності.
– Не розвивається бажання до пізнання. Дитина втрачає цікавість та ініціативність. 

2–3 роки 

Батьки приймають агресію та істерики дитини. Вміють на них реагувати та «витримувати». Не сварять за негативні емоції. Допомагають правильно розуміти свої емоції та переживати їх. У дитини в цей час формується розуміння «Мене сповнюють різні почуття. Це нормально. Батьки однаково мене люблять. Вони поруч».

+ Захищеність. набуття досвіду контролю «хочу» і «не хочу».
– Безпорадність. Провина. Відчуття «Я поганий». Нетерплячість. 

2–5 років

Батьки встановлюють межі дозволенного. Пам’ятайте! Любити означає обмежувати. Це лише на користь дитині, якщо це питання розглянуто свідомо та розсудливо. У цьому віці батька також повинні активно брати участь у іграх з дитиною. У цей час у дитини формується розуміння «Я зростаю. Я хочу зростати. Я можу», «Я цінний. Я рівний. У нас спільні правила для всіх».

+ Уява. Уміння програвати. Свобода самовираження через гру. Товариськість.
– Уседозволеність — психологічне насилля.  

Це основні базові формування, які батьки повинні закласти у дитину до того, як вона піде до школи. З 6 років всі ці вміння та розуміння мають лише зміцнюватися та розширюватися. Разом із віком дитини зростає рівень її самостійності та автономії. Це і є основа її майбутнього успіху. 

За матеріалами лекції Ольги Школенко 

MamaPapa Forum