Як би ми не заперечували, але найчастіше ми не вміємо розпоряджатися сімейним бюджетом. Звідси постійні скарги: «Нам бракує грошей», «Для нас це дорого» тощо. Але наші діти можуть нам допомогти розпланувати сімейні кошти правильно. Тому не ставте запитання «Чи залучати дитину до планування сімейного бюджету?», а одразу починайте радитися з нею. Хоча б через те, що ваш малюк такий самий член родини, як і всі, хоча ще маленький. До того ж, планування сімейного бюджету може розвинути в дитини багато навичок, крім того, що навчить її основ розподілу коштів. Та чи за всіма пунктами витрат слід звертатися до дитини?

Основні складові сімейного бюджету. Куди витрачаються гроші у звичайній родині? Це продукти харчування, комунальні платежі, одяг і взуття. Другорядні витрати — це відпочинок та непередбачувані обставини. Не менш важливою статтею витрат є освіта дітей. На всі ці окремі пункти варто виділити певну суму грошей, а ще відкласти залишок для досягнення певної мети і створення фінансової свободи. Тепер по кожному пункту окремо.

Розподіляємо гроші по конвертах. Це зручний метод, але ви можете використати шухлядки, скриньки. Так ви не витратите більше грошей, ніж потрібно. Це перший крок до контролювання витрат. Обов’язково візьміть окремий конверт для непередбачуваних витрат, адже від хвороб, звільнень ніхто не застрахований. Залучіть дитину до оздоблення цих конвертів. Нехай намалює на них відповідні значки чи картинки: їжу, воду й опалення, елементи одягу. Це і буде перша допомога, що зможе надати вам малюк під час планування бюджету. Дитині цікаво, а ви і так все одно підписували б кожен конверт.

Продукти харчування. Отже, з основними пунктами розподілу визначилися. Розпочинаємо вираховувати необхідну суму на кожен із них. Ви написали всі продукти, що знадобляться вам протягом місяця. У чому може допомогти дитина? Навмисне не згадайте деякі продукти, наприклад рис. І скажіть дитині, що ви хочете приготувати плов. Попросіть перевірити, чи всі продукти для цього внесені до списку покупок. Також малюк може підказати вам, можливо, ви дійсно щось забули, печиво або цукерки.

Комунальні платежі. Вода, опалення, газ — список зазвичай один і той самий щомісяця. За допомогою квитанцій обчисліть потрібну суму. Якщо дитина вже вміє рахувати, то це чудове тренування для неї. Нехай сама спробує обчислити, скільки необхідно відкласти коштів на комунальні послуги.

Одяг та взуття. Найчастіше в родині жінка відповідає за оновлення гардеробу всіх у сім’ї. Якщо ви плануєте бюджет разом із донькою, то їй буде корисно обирати разом із вами, що необхідно придбати в цьому місяці. Для сина — це не так важливо, адже хлопці зазвичай не переймаються зовнішнім виглядом. Та все ж іноді можна поцікавитися думкою сина щодо купівлі одягу чи взуття.

_V8_bzyFrrg

Освіта. Якщо це оплата за дитсадок чи школу, то тут нема питань. Сума завжди одна й та сама. А ще пункт «оплата за освіту дітей» може містити оплату секцій і гуртків. Якщо ваша дитина ще не займається в жодному з них, то поцікавтеся в неї, можливо, вона чимось хотіла б займатися. Дізнайтеся разом, скільки коштуватимуть заняття і долучіть цю суму до бюджету.

Відпочинок і розваги. Багато хто випускають цей пункт. Але відпочивати і розважатися необхідно. А вже скільки ви грошей витратите на відпочинок, залежить від ваших фінансових можливостей. Звісно, у цьому питання ви можете порадитися з малюком, куди йому хотілося б сходити цього місяця. Або ж ви плануєте літній відпочинок і не знаєте, куди поїхати. Маєте кілька варіантів. Візьміть карту і покажіть дитині ті місця, куди ви хочете поїхати. Знайдіть в Інтернеті про них інформацію та оберіть те, що найбільш сподобалося. Це надзвичайно розширить кругозір дитини і поліпшить знання з географії.

Непередбачувані обставини. Дитині може бути незрозумілим цей пункт. Поясніть, що означають ці слова. Наведіть приклади з життя ваших знайомих. Розкажіть, чому краще мати гроші про запас, ніж у разі непередбачуваних витрат брати їх у борг, навіть у найрідніших. Це вчить дитину завжди розраховувати перш за все на себе.

Ви можете не залучати дитину розподіляти сімейні кошти, адже самому зробити це значно легше і швидше. Та разом із дитиною планувати бюджет цікавіше і для вас, і для малюка. Крім того, що ви навчите його основ розподілу грошей, ви ще й виправдаєте звання справжньої родини, у якій всі питання розв’язують разом.