Діти стикаються з грубістю навколишнього світу значно раніше, ніж нам би хотілося. Особливо це стосується тих малюків, які ходять до дитячого садка. Раптом дитина своїм дзвінким голосочком починає говорити такі брудні слова, що батьки ладні крізь землю провалитися, особливо, якщо це трапляється у присутності сторонніх. Як пояснити малюкові, що певні слова вживати не можна, особливо, якщо оточуючі так говорять і не соромляться?

До 4–5 років дитина засвоює доволі широкий словниковий запас. Туди неминуче потрапляє і «сміття»: слова-паразити, непристойні вирази. Перш за все малюк, звісно, наслідує батьків та найближче оточення. Тому, якщо ви мрієте, щоб дитина у майбутньому збудувала успішну кар’єру, спілкувалася з кращими людьми суспільства, стежте, щоб удома не звучали нецензурні слова.

Якщо дитина все ж таки висловилася непристойно, зверніть увагу, наскільки усвідомлено вона вжила «погане» слово.

Спершу дитина може почути непристойну лайку випадково, на вулиці, й повторити без усвідомлення сенсу. Не варто акцентувати на цьому увагу, бо тоді дитина зацікавиться і напевне запам’ятає небажане.

Якщо дитина лається усвідомлено

Коли ви чуєте, що дитина вживає лайливі слова «доречно», розуміючи їхнє значення, і це повторюється, ігнорувати таку подію не можна.

  1.     Ніколи не смійтеся, почувши лайку від малої дитини. Вона сприймає це як схвалення, й обов’язково далі «радуватиме» тата чи маму в такий спосіб.
  2.     Поясніть, що є виховані люди та не дуже, і що деякі слова виховані люди не використовують. Адже дитина не хоче, щоб її вважали невихованою.
  3.     Для наочності порівняйте лайку з брудними плямами на одязі, неприємним запахом. Поясніть, що нецензурні слова — також бруд, тільки словесний. Але ж ми перемо сорочки, провітрюємо кімнату, щоб собі та оточуючим було приємно. Отже, висловлюватися слід також гарно.
  4.     Лихослів’я дитини є важливим індикатором її середовища. Якщо вона збагатила свій лексикон на дитячому майданчику або у садку, варто придивитися до оточуючих, знайти того, хто «погано впливає» і вжити заходів.
  5.     Якщо дитина вживає лайку навіть після роз’яснень, цілком можливо, що вона у такий спосіб привертає батьківську увагу. Необхідно розмовляти з нею частіше без екстремальних приводів.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: