Книги для гармонійного розвитку Вашої дитини

Як емоції впливають на навчання дитини?

Емоції можна використовувати ефективно, а можна, навпаки, руйнуючи себе. Все залежить від того, наскільки ми вміємо «працювати» з тим, що відчуваємо. Якщо коротко розглянути емоційний інтелект, то його можна розділити на такі складові.

  • Я розумію, що відчуваю я та інші.
  • Я розумію, чому виникають емоції.
  • Я вмію використовувати енергію емоцій. 
  • Я вмію тримати себе в руках. 

Уміння ідентифікувати емоцій та почуття значно полегшує процес взаєморозуміння між батьками та дітьми. Пам’ятаєте, як у мультфільмі «Думками навиворіт» («Головоломка»), ситуація виправилася лише тоді, коли дівчинка усвідомила свій сум, розповіла про нього батькам та отримала підтримку. 

Емоції відображаються на наших думках та діях. Усе, що ми робимо під дією емоцій, не є результативним. Тому ми відчуваємо сором, подив, розчарування та докори сумління. Часто виправдовуючи свої вчинки, ми можемо почути: «Я про це не подумав…», «Від страху я онімів…», «Я розгубилася і не змогла опанувати себе». 

Також до складової емоційного інтелекту належить емпатія. Просте запитання «Як ти вважаєш, що зараз відчуває Маша?» здатне зменшити конфліктність у класі та уникнути непорозумінь. 

Як емоції заважають навчатися?

Страх може блокувати запам’ятовування. Тривала нудьга може призвести до відрази. Злість здатна стати джерелом агресії. Якщо у дитини в школі сталася конфліктна ситуація, вона може знеохотитися навчатися. «Ненавиджу фізику!», «Географія — це нудно!», а потім змінюється вчитель, і фізика стає найулюбленішим предметом. 

Запитайте дитину: «Як ти впораєшся зі злістю / нудьгою / тривогою?». Швидше за все, відповіддю буде пригнічення або неконструктивне виявлення емоцій. 

На щастя, емоційний інтелект — це навичка, якої можна навчитися. Як?

  • Не забороняйте дитині відчувати: дозвольте їй пізнати весь спектр емоцій.
  • Говоріть про почуття та емоції, називайте їх: «Я зараз дуже щаслива!».
  • Співчувайте та допоможіть висловити те, що турбує дитину.
  • Грайте в ігри, що вчать розпізнавати емоції.
  • Навчайте самоконтролю.

Батькам рекомендуємо почитати «Дитина у світі емоцій» Марії Малихіної та «Розвиток емоційного інтелекту у дітей» Анни Гресь, що допоможуть поглянути на світ емоцій ширше.

 Зворотній дзвінокНажаль Ви не можете одночасно купити електронну та друковану версії книг. Завершіть будь ласка купівлю одного виду товару, а потім перейдіть до іншого. Дякуємо!