Як навчити дітей рахувати в межах 100. Поради від онлайн-школи математики Mathema.

Коли діти починають вивчати математику, то відчувають труднощі при перших спробах додавання та віднімання чисел. В таких випадках батьки часто роблять висновок, що дитина просто не сприймає точні науки і вішають на неї ярлик “гуманітарій”.

Хоча проблеми з лічбою виникають у багатьох дітей, існують способи з ними боротися. Найбільш ефективно це роблять репетитори з математики, але батьки також можуть допомагати дітям поза школою. Ось кілька порад, як це зробити.

Для дітей до чотирьох років

Зазвичай для дітей до чотирьох років застосовують картки Домана, які візуалізують числа. На кожній такій картці зображена певна кількість крапок та відповідне число. Наприклад, 5 крапок і цифра “5”. Програма навчання на картках Домана передбачає, що дитина навчиться рахувати до ста за 30 днів. Звісно, якщо займатися з нею регулярно.

Займатися з дитиною можна тричі на день, короткими сесіями. Використовуйте по 10-15 таких карток під час однієї сесії. Рекомендовано спочатку показувати дитині кілька карток і називати числа. А потім запитувати, яке число вони бачать, показуючи ті ж картки.

Під час перших уроків краще демонструвати картки по черзі: 1, 2, 3, 4, 5. Пізніше можна змінювати цей порядок і відстежувати реакцію дитини. Приблизно після 30 таких повторювань дитина добре запамʼятає число.

Для дітей 5-6 років

У цьому віці діти можуть починати розвʼязувати найпростіші приклади та запамʼятовувати написання цифр. Тут також варто застосовувати візуалізацію і асоціації.

Для розв’язання найпростіших прикладів також підійдуть малюнки. В ранньому віці дітям простіше рахувати, якщо вони оперують числами, як реальними предметами. Тому в підручниках для першачків часто зображають тваринок, тістечка, кульки і так далі.

Ви можете використовувати іграшки, щоб візуалізувати числа для дитини. Наприклад, попросіть її порахувати машинки і кубики, а потім запитайте чого більше. Найважливіше, щоб такі ігри не втомлювали дитину, інакше її цікавість до лічби зникне.

Як навчити дитину рахувати на пальцях

Починати рахувати на пальця можна тоді, коли дитина вже добре розуміє прості математичні принципи. Наприклад, якщо вже може порахувати кілька іграшок, додавати їх і віднімати.

Попросіть дитину загинати і розгинати пальці, виконуючи математичні дії: “У тебе є 2 яблука, тому розігни 2 пальчики. Я дам тобі ще 3 яблука, розігни ще 3 пальчики. А тепер порахуй скільки яблук у тебе є”. Аналогічні дії можна проводити із відніманням. Спочатку використовуйте приклади, для яких достатньо однієї руки. Потім придумуйте завдання для двох рук.

В майбутньому ви можете звернутися до методів ментальної арифметики і навчити дитину уявляти пальці, коли вона рахує подумки. Це пришвидшить її лічбу і розвиватиме уяву.

Як навчити дитину ділити і множити

Основи множення починають вивчати граючись. В першу чергу дитина має розуміти, що означає “множення”, адже це складніша дія, ніж додавання чи віднімання. Принцип множення можна пояснити на коробках та кубиках: “В тебе є 2 коробки, в кожній по 4 кубики. Разом в тебе 8 кубиків. Якщо додати ще 2 такі коробки, вийде 16 кубиків”.

Коли дитина зрозуміла суть цієї дії, починайте вчити табличку множення. Краще робити це поступово. Множення на 2 і на 5 вважаються одним з найпростіших, тому почніть з них. Множення на 9 також можна вважати простим, адже в основі всіх прикладів лежить простий алгоритм: 3*9 = 3*10–3 = 30–3 = 27.

Регулярно повторюйте табличку множення і переходьте до наступних етапів, тільки коли дитина добре засвоїла усі попередні. Також ви можете видрукувати табличку і розмістити її вдома на видному місці.

Ділення є найскладнішою дією в арифметиці для дітей. Починати вивчати ділення варто після того, як дитина добре вивчила табличку множення. Однак існує декілька способів, як можна пояснити принципи ділення для дитини. В першу чергу це розкладання простих прикладів: 20+5 можна записати як 10+10+5. Так дитина зрозуміє, що 20 – це двічі по 10, тобто 20÷2 = 10. Ви також можете пояснювати ділення граючись. Візьміть 10-20 цукерок і попросіть розділити їх порівно між усіма членами сімʼї.

Як навчити дитину рахувати подумки?

Для рахування подумки, дитині потрібен досвід лічби реальних предметів. Вона повинна уявляти кубики, власні пальці чи іграшки — це називається ментальною арифметикою. Повторюючи одні і ті ж дії, в голові учня формуються патерни, яким вона мислить при рахуванні в майбутньому.

Ви також можете допомогти їй створити звʼязок між числом і візуальним образом: “4 – це чотири лапки у котика”, “5 – це пʼять горошинок в намисті” і так далі. Існують спеціальні підручники, де зображені візуалізації чисел. Але ви завжди можете підкріплювати знання дитини її унікальним досвідом.

Висновок

Не всі вчителі погоджуються з тезою, що діти мають вчити множення та ділення до того як підуть в школу. Справді, вам не обов’язково наполягати на вивченні цих складних дій в такому ранньому віці. Але, якщо ви бачите, що дитину цікавить математика, то підігрівайте її інтерес складнішими завданнями, аби він не зник до того як почнуться шкільні уроки.