Чи займатися зі школярем на літніх канікулах? Чи готувати до школи дошкільника? Як усе організувати правильно, аби не нашкодити дитині, дати час їй відпочити? Водночас зробити так, аби дитина з користю провела літо та не забула все, що знала? Ці питання постають у багатьох батьків, які звикли міркувати та ухвалювати рішення, ураховуючи індивідуальності рідної дитини.

Приклад з життя

«Я втомилася щодня возити дітей на додаткові заняття: англійська мова, математика, українська мова, танці. А у вечорі ще на спортивні секції потрібно відвести! У мене взагалі немає вільного часу, я час присвячую дітям! Натомість у школі вони навчаються ще гірше, поведінка погана. І «дякую» від них ніколи не дочекаєшся», — нарікає Яна, мама двох синів (8 та 12 років).

Коли ця жінка почала серйозно розмовляти з дітьми, запитала їх, чому вони не хочуть учитися, адже мають здібності, чому не хочуть розвиватися. Старший син відповів: «Мамо, ти завжди повторюєш, що втомилася нас усюди возити. Так навіщо ти це робиш? Я хочу пограти з хлопцями у баскетбол на вулиці, натомість, я повинен іти на твої танці, які я ненавиджу! Я думав улітку відпочину від усього, так ти спеціально домовилася з вчителями на весь період канікул, ми будемо тепер зайняті. Я втомився від усього не менше за тебе!»

Яна здивувалася, тому вирішила звернутися до психолога й проконсультувати дітей також. Невідомо, чим закінчилася ця історія. Але це приклад того, як робити не варто. І більшість фахівців упевнені, що на канікулах слід, перш за все, відпочивати, насичуватися новими емоціями та враженнями. Здобувати знання і навички лише в освоєнні нових ігор. Фахівці радять, від читання не варто відмовлятися влітку, але читати слід лише те, що цікавить. А що ще слід урахувати під час приготування до школи?

Приготування до школи на канікулах

Отже, яких помилок слід уникати? Як проводити заняття під час відпочинку? Ці поради стануть вам у пригоді.

  1.     Оцініть адекватно здібності вашої дитини. Якщо ви бачите, що дитина трохи відстає у навчанні, підтягнути письмо їй не завадить. Або добре б було позайматися з правильною вимовою окремих звуків, тоді слід ретельно готуватися з дитиною на канікулах. Також потрібно залучити до цього спеціальних фахівців. Не залежно від того, школяр це чи дошкільник, краще звернути увагу, коли у дитини щось виходить значно гірше, ніж у інших. Аби малюові не було потім дуже складно після літа у школі.
  2.     Використовуйте гру на заняттях. Ви повинні розуміти, що заняття на канікулах мають суттєво відрізнятися від шкільних (тривати менше за часом й мати іншу форму). Головне — це не змушувати криками дитину сідати за стіл та писати цифри чи літери. Проявіть креативність, нехай це буде гра у школу. Дозвольте дитині побути трохи вчителем.
  3.     Призначте конкретний час для занять. Так малюк зможе звикнути та не чинитиме опір: «Не хочу вчитися, а хочу гратися!» Запевніть його, що ви граєте і зараз. Можна навіть купити спеціальний дзвіночок та дзвонити на перерву, або запропонуйте дитині якусь пісню замість дзвоника. Коли вона її почує, отже, час іти займатися та навпаки. Краще зробити заняття значно меншим, ніж перерва. Цей момент дуже подобається школярам, які вже знають, що справжній урок триває 45 хвилин. А на канікулах ми займаємося 20–25,тобто просто граємося. Саме усвідомлення, що це не школа, заспокоює та дає можливість дитині займатися із задоволенням.
  4.     Вигадайте цікаву форму занять, що підходить саме вашій дитині. Комусь із дітей дуже подобається, щоб усе було по-справжньому, як у школі — зошити, ручки, буквар. Це полюбляють більше дошкільники, які ще не встигли втомитися від уроків. А іншим подобається форма квесту. Наприклад, дитина повинна знайти книгу, що ви сховаєте (це може бути взагалі не підручник), зокрема у ній потрібно знайти на певній сторінці завдання, написане на аркуші. Його слід прочитати та виконати крейдою у дворі (у своєму будинку). Або, наприклад, переписати 3 речення на сторінці 35, 1-ше речення повинно починатися з 5-го рядка знизу сторінки. Це також можуть бути прості задачки під час приготування їжі, салату чи борщу. Наприклад: «Розріж огірок на 5 шматочків, а кожний з них, ще на 3 шматочки. Скільки всього шматочків у мисці?» Або: «Скільки інгредієнтів ми додали в страву? Порахуймо та напишемо все в блокнот!» Дайте дитині свій блокнот з рецептами, їй буде приємно, що ви довірили свої записи та дозволили щось написати. До того ж, це добре тренування пам’яті та навичок письма.
  5.     Пам’ятайте: головна мета батьків — це не виховання видатного вченого, а вміння правильно застосовувати здобуті знання в житті. Якщо ваша дитина майбутній Менделєєв, то це станеться не завдяки вашим старанням, а лише тоді, коли дитина сама почне розвивати в собі якісь здібності. Тому не слід малюка «напихати» знаннями, особливо в літні канікули, сподіваючись, що мій синочок чи донька будуть найкращими. Не потрібно бути краще, необхідно бути індивідуальністю. Тому уважно, з любов’ю придивляйтеся до свого малюка, дізнавайтеся, що його цікавить найбільше. Запропонуйте разом сходити до бібліотеки, взяти там книжку, прочитати та потім повернути назад. Такий спосіб також дуже подобається багатьом дітям і стимулює до читання.

Отже, можна зробити висновок — готуйтеся відпочиваючи, поєднуйте заняття з грою та відпочинком, проводьте мінітести, загадуйте загадки на свіжому повітрі й читайте разом книжки на канікулах!

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: